Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan’ın Kara Listeye Alınması Vizyon 2030 Yatırımlarını Etkileyecek

Suudi Arabistan'ın kara listeye alınmasıyla ilgili yorum yapan uzmanlar, bunun Vizyon 2030 yatırımlarını etkileyeceğini söyledi. Detaylar şöyle;
Suudi Arabistan’ın Kara Listeye Alınması Vizyon 2030 Yatırımlarını Etkileyecek

Çarşamba günü Suudi Arabistan, Avrupa Komisyonu tarafından resmi olarak terörizmin finansmanı ve kara para aklamayla mücadelede başarısız olduğu gerekçesiyle kara listeye alındı. Haber tüm dünyada yankı uyandırırken İngiltere’nin Suudi Arabistan’ın kara listeye eklenmesine engel olamadığı görüldü. Keza birkaç gün önce çıkan haberlerde İngiltere’nin AB’den Suudi Arabistan’ı kara listesinden çıkarmasını istediği söylenmiş, bu nedenle blokta anlaşmazlık yaşandığı bildirilmişti.

Ancak AB Komisyonu, İngiltere’nin istemediği iddia edilen şeyi yaptı ve Suudi Arabistan’ı 23 ülkeyi kapsayan listeye ekledi. Suudi Arabistan’ın ilk tepkisi ise; “üzüntü duyduk” olurken, Riyad’ın kara para aklama ve terörizmin finansmanı kapsamında gösterilen küresel çalışmalara güçlü bağlılığını yinelediği, bu konuda uluslararası düzeyde ortaklarıyla iş birliği yaptığı açıklandı.

Bölgesel analistler de Suudi Arabistan üzerindeki uluslararası baskının giderek daha fazla ihtiyaç duyulan dış yatırımı yavaşlatacak şekilde konuşlandırıldığı yönünde yorum yaptı.

Suudi Arabistan Üzerindeki Baskılar Dış Yatırım AzaltacakGerçi karar Avrupa Konseyi ya da Avrupa Parlamentosu tarafından bir iki ay içerisinde geri alınabilirdi fakat bu hareket politika yapıcıların Suudi Arabistan’ın uluslararası düzene uyumunu daha çok incelemeye ve krallığın bugüne kadar sahip olduğu ayrıcalıkları eğri çekmeye istekli olduklarını göstermişti. Komisyonun kararının etkisi gerçekten diğer Avrupalı yasa yapıcı varlıkların ve ABD’nin kabulüne bağlıydı.

Suudi Arabistan’la önemli ticaret bağları olan ve silah ticareti yapan İngiltere ile Fransa da halihazırda buna karşı olduklarını ifade etmişlerdi.

Suudi Arabistan’ın Kara Listeye Alınması İngiltere Fransa Karşı Çıktı Suudi Arabistan’ın listeye eklenmesinin teknik sebepleri ise halka açıklanmamıştı. Bu noktada Terror Inc: Tracing the Money Behind Global Terrorism isimli kitabın yazarı olan terörizmin finansmanı uzmanı Loretta Napoleon’ın açıklamaları dikkat çekti. Napoleon, Suudi Arabistan’ın listeye dahile dilmesinin potansiyel olarak çok ciddi olduğunu ancak ABD’nin Avrupa kararını reddetmesinin kilit noktayı ispatlayacağını söyledi.

Bunun Avrupalı yatırımcılar ile AB yargı yetkisi altında faaliyet gösteren herkes üzerinde etki yaratacağını ancak ABD’de ve ABD dolarında işlem yapanları etkilemeyerek çelişki yaratacağını anlattı.

Suudi Arabistan’ın Kara Listeye Alınması Avrupalı Yatırımcılar Etkileyecek Krallığın kara para aklama ve terör finansmanı ile tarihinin sır olmadığını vurgulayan Napoleon; “Karar haklı çünkü Suudilerin paralarının onlarca yıldır birçok cihatçı örgüte fon sağladığını biliyoruz. Ayrıca elimizde finansal sistemi bizim yetki alanımız altında olmayan bir ülkemiz var. İslami finans kendi kuralları olan ayrı bir sistem dolayısıyla uluslararası para otoriteleri, kara para aklamayı ve törörizmin finansmanını durduracak gücü bulamıyor. Bu çoktan yeterince büyük bir problem.” dedi.

Eurasia Group’un Orta Doğu uygulama başkanı Ayham Kamel de bu haftaki notunda, ülkenin hiçbir şüpheli işlemi etkin bir şekilde veya rutin olarak izlemediğini ve raporlamadığını belirtti.

Suudi Arabistan Terörizmin Finansmanı Kara Para Aklama Olayı Raporlamadı Ancak Riyad kısa süre önce kara para aklama ve terörle mücadele yasaları kurmuştu ki Kamel de Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu’nun 2018 raporunun Suudi hükümetin kara para aklama ve terörizmin finansmanının önlenmesi açısından olumlu uyum gösterdiğini hatırlattı. AB yetkililerinin Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sonra Suudi Arabistan’ı cezalandırmak için daha fazla serbestliğe sahip olduklarını dile getiren Kamel; “Her ihtimalde, Riyad Avrupa’nın krallığa karşı hareket etmesinin muhtemel olmadığı yönündeki yanlış bir özgüven ile bazı AB standartlarını ihlal etmekteydi” dedi.

Sonuç ne olursa olsun, Suudi Arabistan’ın imajına dair herhangi bir leke Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın öncülüğündeki Vizyon 2030 planı kapsamındaki ekonomik hedefler için daha fazla zorluk anlamına gelecekti.

Suudi Arabistan Kara Listeye Alınması Vizyon 2030 Etkileyecek Mevcut durumda bile pek çok önde gelen yatırımcı Suudi Arabistan hakkında endişelerini dile getirmiş, Mobius kimsenin Suudi Arabistan’a yatırım yapmaması gerektiğini söylerken Mısır’ın en zenginlerinden Naguib Sawiris de daha birkaç gün önce ülkeye yatırım yapmayacağını açıklamıştı.

Washington merkezli jeopolitik risk danışmanlığı firması Gulf State Analytics’in kıdemli analisti Cinzia Bianco da Avrupa Komisyonu tarafından kullanılan dilin; yabancı yatırımları çekmek isteyen hükümeti Avrupa yatırımları için daha makbul bir yer olmak için proaktif adımlar atmaya teşvik etmekle ilgili olduğunu aktardı. Yine de Avrupa bankalarının Suudi Arabistan’la bağlantı kurmada Asya ve Amerikan meslektaşlarından nasıl daha temkinli oldukları göz önüne alındığında bu hareketin aslında meseleyi olumsuz yönde etkileyebileceğini öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum