Yatırım yapmaya başla!

Suudi Kadınlar Artık Araba Kullanabilecek! İşte Sosyal Medyadan Gelen Yorumlar

Kadınların araba kullanmasının yasak olduğu tek ülke olarak bilinen Suudi Arabistan, nihayet beklenen kararı aldı.
Suudi Kadınlar Artık Araba Kullanabilecek! İşte Sosyal Medyadan Gelen Yorumlar

Suudi Arabistan Kraliyet Divanı yayınladığı kararnameyle, artık kadınların da araç kullanabileceğini duyurdu. Kadınlara yönelik baskının simgesi haline gelen Suudi Arabistan, sonunda zincirlerini biraz da olsa kırma yoluna gittiğini gösterdi. Zira mevcut duruma göre ülkede kadınlar, yalnızca aile üyelerinden bir erkek olduğu takdirde araç kullanabiliyor.

Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’da yayınlanan habere göre, Kral Selman geçtiğimiz Salı günü kadınların araba kullanabileceğini belirten bir kararname imzaladı. Bu gelişme dünya gündeminde manşetlere taşınırken, sosyal medya kullanıcılarının da epey ilgisini çekti. İşte detaylar ve alınan karara gelen yorumlar….

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud’un imzaladığı kararnameye göre kadınlar 23 Haziran 2018’den itibaren araba kullanabilecek.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud kararname imzaladı.

Ancak yasağın kaldırılmasıyla ilgili detaylar hakkında henüz bir ayrıntı paylaşılmadı. Ayrıca kadınların araba kullanabilecek olsalar da bunun şeriat kurallarına uygun olması gerektiği belirtildi.

Alınan kararda, kadın hakları aktivistlerinin yıllardır sürdürdüğü kampanyaların ve direnişlerin etkili olduğu söylendi.

Kadın hakları aktivistlerinin yıllardır sürdürdüğü kampanyaların ve direnişlerin etkili olduğu söylendi.

Gündeme oturan bu karara ek olarak, aynı hafta ülkede bir ilke daha imza atıldı. Zira 23 Eylül’de Riyad’da bir stadyumda düzenlenen etkinliğe kadınların da katılmasına izin verildi.

Kadınların bu değişikliklerden çok mutlu oldukları ve geleceğe umutla baktıkları açıkça gözlemlendi.

Kadınlar araba kullanabilecek.

Beyaz Saray’dan da konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapılarak Başkan Donald Trump’ın bu kararı takdir ettiği dile getirildi. Ancak muhafazakar ülkede kadınların özgürlüklerini kısıtlayan daha pek çok yasak var.

Örneğin; kadınlar eşlerinin izni olmadan pasaport çıkartamıyor, yurt dışına seyahat edemiyor, belirli alanlarda şirket kuramıyor ya da isteğe bağlı ameliyat yaptıramıyorlar.

Kadınlara yönelik baskı!

Hatta yanlarında erkek olmadan rahat bir şekilde sokağa bile çıkamıyorlar. Ayrıca yargı sisteminde de iki kadının şahitliği bir erkeğin şahitliğine eş tutuluyor.

Boşanan kadınların, kız-erkek fark etmeksizin çocuklarının velayetini alma şansı neredeyse hiç yok!

Boşanan kadınlar velayet davasını kazanamıyor.

Kadınların çarşaf giymelerinin zorunluluğundan, haremlik-selamlık uygulamalarına varana kadar daha pek çok “gerici” uygulama var. Sonuçta; başlangıç olduğunu ümit ettiğimiz bu kararın, Suudi Arabistan kadınlarına daha çok özgürlük getirmesini diliyoruz. Ve sizi sosyal medya kullanıcıların Suudi kadınların araba kullanabilme özgürlüğü hakkında yaptıkları paylaşımlara bırakarak, yorumunuzu bekliyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum