Yatırım yapmaya başla!

Protestolar Suudi Arabistan ile İngiltere Arasındaki Ortaklığa Engel Olamadı!

Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, iki ülke arasındaki anlaşmayı onaylamayanlar tarafından protesto edilse de anlaşma imzalandı. İşte detaylar;
Protestolar Suudi Arabistan ile İngiltere Arasındaki Ortaklığa Engel Olamadı!

Prens Muhammed bin Salman’ın dün başlayan ve 3 gün sürecek olan Birleşik Krallık gezisi, tüm dünya tarafından merakla takip ediliyor. Kraliçe Elizabeth’in Buckingham Sarayı’nda ağırladığı Veliaht Prens, ülkede sert sözlerle eleştiriyor.

Öte yandan; hem karşıt fikirli politikacıların hem de insan hakları savunucularının protesto ettiği ziyaretin, 100 milyar dolarlık anlaşmayla sonuçlanması bekleniyor.

Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Salman, Birleşik Krallık’ta pek hoş karşılanmadı diyerek başlayalım.

Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Salman Birleşik Krallık GezisiKeza Vizyon 2030 kapsamında ülke ekonomisini petrole daha az bağımlı hale getirmek ve ılımlı İslam’a dönmek isteyen Veliaht, İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşürken başbakanlık ofisi önünde protesto edildi.

Downing Street’te toplanan yüzlerce insanın ellerinde “katiller Londra’ya hoş gelmedi, savaş suçlusu, Yemen’den ellerini çek, İngiltere Arabistan’a silah göndermeyi bırak” yazılı pankartlar taşıdığı görüldü. Sonuçta; İngiltere’nin 2015’ten bu yana Suudi Arabistan’a 4 milyar sterlin değerinde silah ihracat ettiği tüm dünyanın malumu.

Gösteri sırasında konuşan İşçi Partisi milletvekili Chris Williamson, Suudi Prens’in yalnızca Yemen’de değil kendi ülkesinde de insan haklarını ihlal ettiğini savundu.

İşçi Partisi milletvekili Chris Williamson Muhammed bin Salman'ı EleştirdiErkeklerin ve çocukların halk önünde infaz edildiğini belirten Williamson, Muhammed bin Salman’a gösterilen özel ilgiyi ve ağırlama şeklini şiddetle eleştirdi.

Savaşı Durdur Koalisyonu Başkanı German da Suudi Prens’in kırmızı halıyla karşılanmasına tepki göstererek, İngiltere’nin insan haklarını ihlal eden ve yıllardır Yemen’i bombalayan böyle bir rejimle anlaşma yapacak olmasına sert sözlerle karşı çıktı.

Ancak tüm bu protestolar, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacıyla yapılan anlaşmalara engel olamadı.

Protestolar İki Ülke Arasındaki Anlaşmalara Engel OlamadıZira Downing Street’ten yapılan açıklamaya göre ilerleyen yıllar için 90.3 milyar dolarlık karşılıklı ticaret ve yatırım anlaşması imzalandı.

Ayrıca İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr’in bir araya geldiği basın toplantısında; Yemen ile ilgili açıklamalar yapıldı.

Johnson, Yemen’de siyasi çözüme varılabilmesi için Birleşmiş Milletler çatısı altında Suudi Arabistan ile görüşeceklerini açıkladı. Muhammed bin Salman’ın ziyaretiyle ilişkin konuşan Cubeyr de iki ülke arasındaki ilişkilerin köklü olduğunu vurgulayarak stratejik ortaklık başlattıklarını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum