Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan’ın En Büyük Bankası Riyad Bank’la Birleşme Görüşmeleri Yapıyor

Varlık bakımından Suudi Arabistan'ın en büyük bankası National Commercial Bank, 182 milyar dolarlık varlığa sahip bir şirket yaratacak birleşme fırsatını araştırıyor.
Suudi Arabistan’ın En Büyük Bankası Riyad Bank’la Birleşme Görüşmeleri Yapıyor

Suudi Arabistan, Suudi İngiliz Bankası ve Saudi Hollandi Bank’ın birleşmesinin ardından finansal hizmetler endüstrisini desteklemek için potansiyel birleşmeleri araştırıyor. Konuyla ilgili yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre en büyük bankaların bazılarında hisse sahibi olan krallığın hükümet fonu, ölçek ve rekabeti artırmak için hangi bankaların birleştirebileceğini tartıyor.

Yetkililer de devlet kontrolü dışındaki bankalar arasındaki potansiyel birleşmelere olumlu bakıyor. İşte bu noktada, toplam varlıklar bakımından Suudi Arabistan’ın en büyük bankası National Commercial Bank’ın Riyad Bank ile ilk birleşme görüşmelerine başladığı kaydedildi ki böyle bir anlaşmanın 182 milyar dolarlık aktife sahip bir varlık yaratacağı söylendi.

Ne var ki National Commercial Bank açıklamasında Riyad Bank ile görüşmelerin bir işlemle sonuçlanmayabileceğini bildirdi.

 National Commercial Bank Riyad Bank Anlaşma Şirket hareketi merkez bankası ile koordineli bir şekilde yürüttüğünü ve bir anlaşmanın personelin işten çıkartılmasıyla sonuçlanmasının beklenmediğini dile getirdi. Öte yandan Bloomberg, verilerden elde ettiği bilgiler neticesinde National Commercial Bank ile Riyad Bank arasındaki bir anlaşmanın Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nde varlık bakımından üçüncü en büyük borç vereni yaratacağını kaydetti.

Suudi Arabistan’ın ana hükümet fonu Suudi Public Investment Fund’un (PIF), National Commercial Bank’ın yüzde 44’üne ve Riyad Bank’ın yüzde 22’sine sahip olduğu bilgisi de paylaşıldı.

 National Commercial Bank Riyad Bank Birleşme Görüşmeleri Yapıyor Tüm bunların yanı sıra, National Commercial Bank’ın hisselerinin, 2014 yılında satıldığından bu yana bu yıl yüzde 28 oranında yükselerek en yüksek seviyelerine yaklaştığı, Riyad Bank’ın da bu yıl yüzde 44 seviyesinde ilerleme gösterdiği aktarıldı. Orta Doğu’nun başka bölgelerindeki bankaların da konsolidasyon fırsatlarını araştırdıkları, Abu Dabi’nin devlet bağlantılı bankalarından üçünün 110 milyar dolarlık bir varlıkla kurumu birleştirmek için görüşme yaptıkları söylendi.

En büyük Arap ekonomisi Suudi Arabistan’da HSBC Holdings Plc’nin birimi Royal Bank of Scotland Group Plc bünyesindeki yerel rakibini 5 milyar dolarlık anlaşmayla satın almayı kabul etmişti.
Suudi Arabistan’da 30 milyondan fazla kişiye hizmet veren 30’dan az yerel ve uluslararası borç veren vardı. Burada Suudi Arabistan’ın komşusu Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise 10 milyondan az kişiye hizmet veren 50 civarında banka bulunmasına dikkat çekildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum