Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Arabistan Ekonomisi Petrol Çöküşüyle %7 Küçüldü

Yayımlanan hükümet rakamlarına göre, Suudi Arabistan ekonomisi ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 küçülürken işsizlik rekor seviyeye yükseldi.
Suudi Arabistan Ekonomisi Petrol Çöküşüyle %7 Küçüldü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Suudi Arabistan ekonomisi, petrol fiyatlarındaki düşüş ve koronavirüs salgınının birleşik etkisi dünyanın en büyük petrol ihracatçısını sert bir şekilde vururken ve ikinci çeyrekte işsizlik oranının rekor seviyeye ulaşmasıyla yüzde 7 küçüldü.

Suudi Arabistan’ın genel istatistik kurumu Çarşamba günü yaptığı açıklamada gayri safi yurt içi hasılanın ikinci çeyrekte yüzde 7 düştüğünü bildirdi. İlk çeyrekte Suudi Arabistan, petrol fiyatlarındaki düşüşün ve Mart ayında artan pandemik etkinin yalnızca bir kısmını aldığı için sadece %1’lik bir ekonomik daralma yaşadı.

Petrol sektörü yüzde 5,3 küçülürken pandemiyi frenleyen kısıtlamalar ve kilitlemeler nedeniyle petrol dışı sektör yüzde 8,2 küçüldü.

İstatistik otoritesi ikinci çeyrekte, mal ve hizmet ihracatının değerinin, petrol ihracatının değerindeki yüzde 61,8’lik düşüş nedeniyle bir önceki yıla göre yüzde 55,8 oranında düştüğünü söyledi.
Suudi Ekonomi 2Ç20
Kaynak: General Authority for Statistics

Bu arada Suudi işsizlik oranı 2020’nin ikinci çeyreğinde yüzde 15,4’e yükseldi ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 puan artıyla rekor bir yüksekliğe ulaşmış oldu. Genel İstatistik Kurumu, işsiz Suudilerin yüzde 63,1’inin 20-29 yaş grubuna ait olduğunu söyledi.

Sonuçta petrol fiyatlarındaki düşüş ülkeyi katma değer vergisini (KDV) üç katına çıkarmak, daha yoksul hanelere yapılan ödemeleri azaltmak ve devlet çalışanları için yaşam maliyeti ödeneklerine son vermek gibi pek popüler olmayan bazı önlemler almaya zorlamıştı.

GCM Yatırım Banner

Suudi Arabistan Para Otoritesi (SAMA) Başkanı Ahmed al-Kholifey, Eylül ayhnda verdiği bir demeçte ülkenin bu yılki ekonomik görünümünün salgın kaynaklı ekonomik yavaşlama ve yeni OPEC+ paktının bir parçası olarak Krallık’ın petrol üretimini kısmasına neden olan petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle belirsizliğini koruduğunu dile getirmişti.

Suudi petrol gelirleri Mart ayından bu yana yıldan yıla azalırken ülkenin mali durumundaki açık ikinci çeyrekte petrol fiyatları ve petrol talebinde devam eden düşüş nedeniyle 29 milyar ABD doları seviyesinde kaldı. Bu petrol için on yıllardır görülen en kötü çeyreklik dönemi ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.