Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan’ın Ek Kesintiye İlişkin Açıklaması Petrol Fiyatlarını Düşürdü

OPEC ve bazı üreticilerin bugün yapılan basın toplantısı sonrasında, Suudi Arabistan gönüllü olarak gerçekleştirdiği üretim kısıntısını bu ay sonunda durduracağını açıkladı.
Suudi Arabistan’ın Ek Kesintiye İlişkin Açıklaması Petrol Fiyatlarını Düşürdü

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve koalisyonu bu hafta sonu yaptığı toplantıda, 1 Mayıs’ta başlattığı tarihin en büyük üretim kısıntısı anlaşmasını, 31 Temmuz’a kadar devam ettirme kararı aldı. Kesinti kararı normalde 30 Haziran’da sona erecekti. Bu gelişme üzerine Brent petrolün varili 43 doları, ABD türü ham petrolün ise 40 doların üzerine çıktı.

Ancak öğleden sonra gelen habere göre Suudi Arabistan, söz konusu anlaşmanın gereğini yerine getireceklerini fakat gönüllü kısıntıya devam etmeyeceklerini duyurdu. Bunun üzerine fiyatlar günlük kazancını geri verdi.

Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, gönüllü kısıntının sadece bir aylık olduğunu ve artık amacına ulaştığını söyledi.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Suudi Arabistan Enerji Bakanı, koronavirüs salgınının yavaşlaması ile birlikte dünya genelinde petrol talebinin artmaya başladığını ve stoklarda düşüş olduğunu söyledi. OPEC ve diğer üyelerin bugüne kadar uyguladığı üretim kesintisi kararının işe yaradığını söyledi.

Bazı ülkelerin Mayıs ve Haziran aylarında üretim yaptığını, bu nedenle Temmuz, Ağustos ve Eylül’de daha fazla kesinti yapma sözü verdiklerini hatırlattı. Üretim kesintisine uymama gibi bir durumu artık değerlendirmediklerini ifade eden Salman şu şekilde konuştı:

“Bazı üye ülkelerin petrol üretimlerinde kesinti yapmaları konusunda umursamazlık içinde olmalarına ne diğer OPEC ülkelerinin ne de petrol piyasasının tahammülü var.”

Suudi Arabistan, günlük 9,7 milyon varil kesintiye ek olarak, gönüllülük esasıyla bu miktarı daha fazla ölçüde gerçekleştiriyordu. Ancak artık piyasanın dengeye kavuşmasıyla birlikte buna gerek kalmadığını dile getirdi. Libya’nın üretim kesintisi anlaşmasının henüz bir parçası olmadığını söyleyen Salman, tüm OPEC ülkelerinin istikrar arayışında olduğunun altını çizdi.

ABD ham petrolünün varili gelen haberin ardından 38 dolara geriledi.
Petrol Yeniden Düşüşte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

TSİ 17:33’te %3,24 ekside 38,23 dolardan işlem gören ham petrol, gün içinde 40,44 dolara kadar çıkmıştı. Aynı dakikalarda %2,65 ekside 41,18 olan Brent petrol ise 43,41 dolara ulaşmıştı. Ancak Suudi Arabistan’ın ek kesintiyi bu ay sonunda durduracağı açıklaması fiyatların düşüşe geçmesine sebep oldu.

Fiyatlar Mart ayında tarihi düşüş yaşayan küresel talepte toparlanmanın başlamasıyla Nisan ayından bu yana neredeyse iki katına çıktı.

Küresel petrol fiyatlarındaki artışla yurt içi akaryakıt fiyatlarına da zam yapıldı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası tarafından açıklanan verilere göre bu geceden itibaren geçerli olmak üzere benzinin litresine 37,  motorinin litresine 32 kuruş zam yapıldığı bildirildi.

Yapılan son fiyat değişikliğinin ardından benzinin litresi yeniden 6 liranın üzerine çıktı. Ortalama fiyatlar İstanbul’da 6,13 TL, Ankara’da 6,24 TL, İzmir’de ise 6,23 TL’ye yükseldi. Ankara’da litresi 5,40 TL olan motorin 5,72’ye, İstanbul’da 5,36’dan 5,68’e çıktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum