Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan Doları Petrol Ticaretinden Çıkarmakla Tehdit Etmediğini Söyledi

Reuters'ün geçen hafta bildirdiği raporun yanlış olduğunu söyleyen Suudi Arabistan Enerji Bakanı, böyle bir şeyin söz konusu olmayacağını belirtti.
Suudi Arabistan Doları Petrol Ticaretinden Çıkarmakla Tehdit Etmediğini Söyledi

Suudi Arabistan, Amerikalı milletvekillerinin OPEC’i hedefleyen yasaları çıkarması halinde krallığın petrolü ABD doları dışındaki para birimleri cinsinden satmakla tehdit ettiğini yalanladı. Reuters, geçen hafta Suudilerin bu sorunu OPEC içinde ve ABD yetkilileriyle gündeme getirdiğini bildirmişti.

Bugün Krallık, yayımlanan raporun yanlış olduğunu söyledi ve “Suudi Arabistan’ın bu konudaki tutumunu yansıtmıyor,” dedi.

Rapor Suudi Arabistan Tutumunu YansıtmıyorHam petrolün çoğu Amerikan doları üzerinden işlem görüyor ve diğer para birimlerinde ham satış yapmak, uluslararası finansal sistemdeki doların baskın rolüne zarar verebilir. Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Krallık, mali ve para politikalarının hedeflerine iyi hizmet ederek on yıllardır petrolünü dolar cinsinden satıyor,” ifadelerine yer verildi.

Reuters raporuna göre; petrol ticaretinde doların marjinalleştirilmesi planı, her iki tarafı da tutan Petrol Üretmeyen ve İhraç Etmeyen Karteller Yasası (NOPEC) Kongresi’ne potansiyel geçişi için bir cevaptı. Sözde NOPEC mevzuatı ABD Adalet Bakanlığı’na OPEC’i üretimi koordine etmek için dava açma imkanı verecek.

14 ülkeden oluşan üretici grubu, petrol piyasasındaki fazlalığı boşaltmaya ve üretimi düşürerek ham petrol fiyatlarını artırmaya çalışıyor.

OPEC Arz Kısıntısı ile Piyasayı Kontrol EdiyorGrup şu anda pazarda günde 1,2 milyon varil hedefi için Rusya ve diğer üye olmayan petrol üreticileriyle ortaklık yapıyor. Pazartesi günü Suudi Enerji Bakanlığı, doların hedeflenmesinin OPEC’in hedeflerini bozabileceğini öne sürdü.

Bakanlıktan, “Ayrıca Bakanlık, Krallığın enerji piyasalarının dengeleyici bir kuvveti rolüne olan bağlılığını ve dünyadaki petrol ticareti ilişkilerinin finansal şartlarında köklü bir değişiklik yaparak böyle bir kilit politika önceliğini riske atmama istediğini yineledi,” mesajı geldi.

Goldman Sachs’ın en iyi emtia analisti ise Brent ham petrolünün geçen yıl gördüğü 86 dolarlık zirvelerine yeniden dönemeyeceğini söyledi.

Jeff Currie Petrol 80 Doları GörmezJeff Currie, “Gerçekten kötü bir dördüncü çeyrek geçirdik, bu yüzden soru şu ana kadar ne kadar telafi ettik?” dedi. Petrolü daha geniş bir açıdan incelediklerinde 80 dolar seviyelerine geri dönemeyeceğini düşündüklerinden bahsetti.

Currie, “Temel bir açık, stokların fiziki fiyatlarda daha yüksek nakit çekmesini sağlaması. Bu pazar, şu anda günlük 1 milyon varil açıkta ve biz bunun ters fiyatının 70 ila 75 dolar olduğunu düşünüyoruz; ancak alt uç 60 dolar civarında demirledi,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum