Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan Devlet Fonu Çin’e Odaklanmak için Asya’da Ofis Açmayı Planlıyor

Orta Doğu’nun en büyüklerinden biri olan Suudi Arabistan’ın devlet fonu, Çin’e odaklanmak için Asya’da yeni bir ofis açmayı planlıyor. Detaylar aşağıda;
Suudi Arabistan Devlet Fonu Çin’e Odaklanmak için Asya’da Ofis Açmayı Planlıyor

Orta Doğu’nun en büyüklerinden biri olan Suudi Arabistan devlet fonunun uluslararası yatırımları genişletirken, birinci hedefi ABD olmasına rağmen Çin’de fırsat kolladığı söylendi.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun Genel Müdürü Yasir Othman Al-Rumayyan, Salı günü CNBC’ye verdiği demeçte; “San Francisco, New York ve Londra’da açılıyoruz. Şimdi Asya ofisini hızlandırmayı bile düşünüyorum çünkü orada çok fazla potansiyel görüyoruz.” diyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Yönetimi altında yaklaşık 300 milyar dolarlık varlık bulunduran Suudi devlet fonu, 2030’a kadar rakamı 2 trilyon dolara çıkarma amacıyla iç ve dış pazarlara agresif bir şekilde yatırım yapıyordu.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu 2030 Kadar 2 Trilyon Dolar Hedefi Milken Enstitüsü tarafından Los Angeles’ta düzenlenen konferansta konuşan Al-Rumayyan da Asya’da çok fazla potansiyel gördüklerini dile getirerek buraya göz diktiklerini açık etti. Zaten fon için bir sözcü de PIF’in Çin’e odaklanmak için Asya’da yeni bir ofis açmayı planladıklarını aktarmıştı. Bu açıklama, 2015’ten bu yana Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun direktörlüğünü üstlenen Al-Rumayyan’ın Pekin’deki Bir Kuşak bir Yol girişimi için forumu ziyaretinin arkasından gelmişti.

Nitekim forumda Çin’in Asya, Avrupa ve Afrika çapında yatırım fırsatlarını araştıran amiral gemisi projesi için milyarlarca dolarlık anlaşmalar yapıldı.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu Direktörü Çin Forumuna Katıldı Al-Rumayyan Çin hakkındaki röportajında; “Bu benim ilk kez dışarı çıkıp varlık yöneticileri, şirketler, Çinli girişimcilerle tanışmam oldu ve onlar gerçekten etkileyiciler. Ülkenin GSYH büyümesi şu anda, dünyadaki diğer ülkelerin çoğundan daha yüksek olan yüzde 6.25 seviyesinde. Ancak endişe, yüzde 11’den aşağıya düşmüş olması. Çin’e girersem, yüzde 6’lık büyümeyi umursamam. Softbank Vizyon Fonu da Çin’e ve bazı Çinli şirketlere büyük miktarda para yatırdı. Bu yüzden uzun vadede iyiyiz” dedi.

Bununla birlikte PIF Direktörü, ABD’nin Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun 1 numaralı hedefi olarak kalmaya devam ettiğini de vurguladı.

İlk Hedefi ABD Olan Suudi Devlet Fonu Çin’e Odaklanmak için Asya’da Ofis Açmayı PlanlıyorEn çok yeniliğin ABD’de gerçekleştiğini, son iki yılda ABD’de doğrudan ve dolaylı olarak 50 milyar dolardan fazla yatırım yaptıklarını söyleyerek ABD’nin Suudi Arabistan devlet fonu için öneminin üzerini çizdi. Burada Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun 2017 yılında Blackstone ile ABD altyapı varlıklarına 100 milyar dolardan fazla yatırım amacıyla tasarlanan yeni bir girişim için ortaklık yaptığı hatırlatıldı. Ayrıca Softbank’ın Vizyon Fonu aracılığıyla Silikon Vadisi teknoloji şirketlerine milyarlarca yatırım yapmıştı.

“Asya’nın geri kalanını düşünüyoruz, bir dereceye kadar Avrupa’yı düşünüyoruz, Afrika bizim için iyi bir hedef” diyen Al-Rumayyan, şu anda fırsatlara odaklandıklarını aktardı. İlaveten, fonun yüzde 50’sinin yerli yüzde 50’sinin uluslararası olması gerektiğini, bu stratejinin 2030 yılına kadar yönetim altındaki varlıklarda 2 trilyon dolarlık hedefe ulaşmaya yardım edeceğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum