Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan’ın Devlet Fonu Borç Piyasasına Yeniden Girmeyi Amaçlıyor

Suudi Arabistan, Saudi Aramco ile borçlanma piyasasında 100 milyar dolarlık teklif gördükten sonra bu yıl iki kere daha piyasaya girmeyi amaçlıyor.
Suudi Arabistan’ın Devlet Fonu Borç Piyasasına Yeniden Girmeyi Amaçlıyor

Suudi Arabistan’ın devlet fonu, uluslararası yatırımcıların büyük ilgi göstermesinin ardından, bu yıl borçlanma piyasasına iki kere daha girmeyi planlıyor. Kamu Yatırım Fonu (PIF), önümüzdeki aylarda gücünü artırmak için petrol zengini krallığın iddialı ekonomik dönüşüm planlarını desteklemeye yardım etmek için sürdürdüğü çabanın bir parçası olarak piyasaya girecek.

PIF Müdürü Al-Rumayyan geçen sene 8 milyar dolarlık sendikasyon kredisi istediklerinde piyasadan inanılmaz bir yanıt aldıklarını söyledi.

Geçen Yıl Fona Büyük İlgiSuudi Arabistan PIF Müdürü Yasir Bin Othman A-Rumayyan, bu isteklerine karşılık 24 milyar dolar elde ettiklerini belirtirken, bu yıl en az iki kere daha borç piyasasına gireceklerini açıkladı.

Al-Rumayyan, önümüzdeki aylarda fonun ne kadar artmasını beklediği sorulduğunda ise “Sanırım 14 milyar Suudi riyal ve dolar cinsinden 8 ila 10 milyar dolar olacağını düşünüyorum. Ve yine de demek istediğim, yönetilen varlıkların yüzde 5’ini temsil etmiyor. Hedefimiz yüzde 15 ila 20 arasında olacaktır. Böylece borç almaya devam edeceğiz,” dedi.

Geçen ay devlet kontrolündeki enerji devi Aramco, ilk tahvil satışı için 100 milyar dolardan fazla teklif aldı.

Aramco 100 Milyar Dolar TeklifAramco’dan ilk borç ihracı, dünyanın en karlı şirketinin finansal performansıyla ilgili olarak yatırımcılara daha fazla görünürlük sunan hamle ile büyük küresel ilgi gördü. Pek çoğu yaklaşık iki yıl içinde Aramco’nun uluslararası borsalarda bir bölümünü listeleme planlarının önünde bir ilişki kurma alıştırması olarak borç anlaşmasını gördü.

Aramco’nun tahvil satışının Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğu’ndaki Cemal Kaşıkçı cinayetinden yaklaşık altı ay sonra gerçekleşti. ABD’deki istihbarat teşkilatları, Suudi prensin Kaşıkçı’nın öldürülmesini emrettiğine karar verdi. Riyad ise Suudi Prens Muhammed bin Salman’ın cinayete karıştığını reddetti.

Kaşıkçı cinayetinin, tahvil alıcılarını Suudi Arabistan’dan uzak tutması beklenirken, tam tersine yoğun bir ilgi gösterdiler.

Kaşıkçı Cinayeti Yatırımcıları EtkilemediSaudi Aramco’nun ilk tahvil satışı, petrokimya devi Saudi Basic Industries Corp.’un (SABIC) yüzde 70 hissesini, Suudi devlet fonundan satın almayı planlamasının hemen ardından gerçekleşti.

Fon müdürü, Aramco’nun 2021’deki planlanan ilk halka arzının listeleme tarihinin henüz öne çıkamayacağını da söyledi. Ancak Aramco’nun SABIC’te çoğunluk hissesi için teklifini tamamlamadan önce olacağını belirtti. Al-Rumayyan, “Bu işlem kapatıldıktan sonra Aramco halka arzını geciktirmek için hiçbir neden olmaması gerektiğini düşünüyorum,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum