Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan, Çin ve ABD’ye Petrol İhracatını Önemli Ölçüde Değiştiriyor

Suudi Arabistan, son aylarda Çin ve ABD'ye olan petrol ihracatında önemli değişiklikler yapmaya başladı. İşte yapılan değişikliğin detayları:
Suudi Arabistan, Çin ve ABD’ye Petrol İhracatını Önemli Ölçüde Değiştiriyor

Suudi Arabistan, son aylarda Çin’e olan petrol ihracatını önemli ölçüde artırdı. Bu değişimin ne kadar dikkat çekici olduğu ise petrol tankeri takip firmalarından gelen veriler kullanılarak açıkça görülebiliyor. Suudi Krallığı’nın Çin’e yaptığı ham sevkiyat bir yıl içine ikiye katlandı. Aynı dönemde ABD’ye olan petrol ihracatı ise yaklaşık üçte iki oranında azaldı.

Uydu görüntülerine ve gemilerin otomatik tanımlama sistemlerine dayanan petrol tankerlerini ve gönderilerini izleyen Tanker.Trackers.com’a göre; Suudi Arabistan Çin’e 2018 yılının Ağustos ayında günlük 921.811 varil petrol ihraç ederken, bu yılın Temmuz ayında günde 1.802.788 varil ihraç etti.

Suudi Arabistan'ın ABD ve Çin İhracatıBuna karşılık Temmuz ayında ABD’ye yapılan ihracat, geçen yılın Ağustos ayında günlük 687.946 varilden neredeyse günlük 262.053 varile düştü. İran petrolüne uygulanan ABD yaptırımları bu değişimde etkili oldu.

Çin gibi büyük Asya enerji ithalatçıları, işi OPEC’in üçüncü en büyük üreticisi olan İslam Cumhuriyeti’nden uzaklaştırmaya ve bu açığı gidermek için daha fazla Suudi Arabistan’dan alım yapmaya zorlandı.

ABD, geçen yılın sonuna kadar dünyanın en büyük petrol üreticisi haline gelmesine yardımcı olan kaya petrolü devrimi sayesinde artık her zamankinden daha çok kendine güveniyor. Ancak endüstri uzmanlarına göre rakamlar; Suudiler için kısa vadeli taktiklerin ve uzun vadeli stratejilerin bir karışımını da işaret ediyor.

Suudiler, ABD’nin Yaptırımlarına Çarptı

Suudiler, ABD'nin Yaptırımlarına ÇarptıEmtia analitiği firması ClipperData’nın meta araştırma direktörü Matt Smith, OPEC ve müttefiklerini düşen petrol fiyatlarını önlemek için koordineli çalışarak üretim kesintisi yaptıklarına atıfta bulundu. Smith, “Suudi Arabistan, 2017’deki son OPEC üretim kesintisinden en büyük, en şeffaf ve en zamanında pazara akışı keserek paranın karşılığını en iyi şekilde aldıklarını öğrendi,” dedi.

Ek olarak, “ABD’ye giden akışları kısmak, stokları düşürmenin ve düşüş hissini döndürmenin en iyi yoluydu. Bir kez daha aynı taktiği kullanıyorlar,” dedi.

ClipperData’nın farklı izleme yöntemleri nedeniyle TankerTracker şirketinden farklı olan rakamları, Temmuz ayında Suudi Arabistan’ın ABD ham petrol ithalatını geçen Ekim ayına göre yüzde 60 azalttığını gösteriyor.

Enerji piyasası analitik firması Kayrros’un kurucu ortağı Antoine Halff, “Bazı endüstri analistlerinin Riyad’ın kısa vadeli taktikler kullandığını söylediği yer; ABD’deki tam stokların en gözle görülür ve yakından izlenen pazar göstergesi olmaya devam etmesi,” dedi.

Piyasa, koşullarının en iyi şekilde görülebildiği bir tablo olan haftalık ABD stoklarında işlem görmektedir. Bunlar küresel hisse senetlerinde daha fazla şeffaflık sağlamak için uydu görüntülerine kadar kullanmaktadır.

Halff, uydu verileri sayesinde küresel pazar envanterinin daha fazla bulunmasına rağmen ABD petrol stokları ölçümünü etkileme hedefi genel olarak OPEC ve özellikle de İngiltere için çok gerçekçi görünmektedir. Doğru ya da yanlış, bu herkesin izlediği kriter,” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Çin, OECD ülkeleri kadar stokları hakkında bilgi vermiyor ve verileri piyasada görülemiyor. Halff, ABD’de olduğu gibi Çin stoklarının hiçbir yerinde bir gösterge olmadığını belirterek, “Üreticiler, Çin stoklarını oluşturmaktan, piyasaya neyin işaret edeceği konusunda ABD veya OECD stokları inşa etmekten çok daha az endişe duyuyor,” dedi.

Çin Anlayışlı Bir Alıcı

Çin Anlayışlı Bir AlıcıTankerTrackers.com kurucu ortağı Samir Madani, Çin’i dünyanın petrol ihracatı için bir tür kara delik olarak nitelendirerek, piyasadaki petrol varillerini özellikle de fiyatlar düştüğünde kolayca çekebilme yeteneğine sahip olduğunu belirtti. Buna bakıldığında ise birçok analist, Pekin’den net bir strateji görüyor.

Halff, “Çinliler çok anlayışlı ve akıllı akıcılar, onlara tedarik eden ihracatçıların bunu yapmak için çok iyi nedenleri var,” ifadelerini kullandı. Mevcut düşük petrol fiyatı ikliminde, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı özellikle rafinaj kapasitesini günlük 800 bin varil artıracak iki yeni rafinerinin piyasaya sürülmesiyle birlikte iştahı arttıkça Suudi ham alımlarını artırmanın mutluluğunu yaşıyor.

Trump’ın 2015 İran nükleer anlaşmasından çekildikten sonra İran’a tek taraflı yaptırımlar uygulamasının ardından gelen aylarda veriler, Çin’de ham ithalat ve ham stokların çarpıcı bir artış olduğunu gösteriyor.

Suudi Arabistan’ın Asya’daki Uzun Vadeli Oyunu

Suudi Arabistan'ın Asya'daki Uzun Vadeli OyunuAsya pazar payını kilitlemek, aynı zamanda kıta genelinde aşağı havza kapasitesini yakalamak için yarışan diğer bölgesel üreticilerde olduğu gibi Riyad için de uzun vadeli bir hedeftir. Suudi Aramco’nun Hindistan’daki rafine ve petrokimya devi Reliance’de yüzde 20 hisse edinme planı bunun en yeni örneğidir.

Suudiler için uygun bir şekilde, Teksas’taki dev Aramco’ya ait Motiva rafinerisi sayesinde ABD’yi müşteri olarak kaybetme riski de yoktur. Enversal Danışmanlık Başkanı ve Suudi Inc. kitabının yazarı Ellen Wald, “Bu nedenle Aramco, ABD’nin kendi ihtiyaçlarına bağlı olarak artmaya veya azalmaya istekli,” dedi.

Ellen Wald, Çin ile Aramco istendiğinde bu talebi karşılayacağını, çünkü bu ilişkiyi sürdürmek istediğini söyledi. Wald, “Kısacası Aramco, Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracatını kendi ihtiyaçlarına göre artırmakta veya azaltmakta gayret göstermektedir. Ancak Çin’de müşterilerin taleplerine göre talebi doldurmak istemektedir,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum