Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan Cemal Kaşıkçı Cinayetinde 5 Kişiye İdam Cezası Verdi

Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı cinayetinden yargılanan 5 kişiyi idam cezasına çarptırdığını açıkladı.
Suudi Arabistan Cemal Kaşıkçı Cinayetinde 5 Kişiye İdam Cezası Verdi

2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Cemal Kaşıkçı cinayetindeki son gelişme, krallıktan gelen idam cezası oldu. Duruşmada kararı okuyan Shalaan al-Shalaan, 11 kişiden üçüne karşı suçlamaların reddedildiğini ve suçsuzluklarına karar verildiğini belirtti.

“Soruşturma, öldürmenin kasıtlı olmadığını gösterdi. Karar o an alındı.” dedi. Bununla birlikte cinayetle ilgili yargılanan beş kişiye idam, 3 kişiye de toplam 24 yıl hapis cezası verildiği açıklandı. Tüm dünyada yankı uyandıran davada suikast ekinin başındaki ismin cezalandırılmaması ise dikkat çekti. Nitekim cinayeti yöneten isim olarak gösterilen Suud el Kahtani, ülke başsavcılığı tarafından aklandı.

Suudi Arabistan eski İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asir ise yargılansa da yetersiz kanıt nedeniyle serbest bırakıldı.

Suudi Arabistan Cemal Kaşıkçı İdamShalaan, hükümlülerle Kaşıkçı arasında “önceden düşmanlık” olmadığını kanıtlayan soruşturmaların olduğunu da ekledi. İlaveten kararların hala temyiz edilebileceği de eklendi. Perde arkasında pek çok gelişmenin olduğu olay, Cemal Kaşıkçı’nın düğünü öncesinde evrak almaya gittiği 2 Ekim’de yaşandı.

Cinayet haberlerinin yayılmasının ardından tüm gözler Suudi Arabistan’a çevrilirken, CIA ve bazı Batılı hükümetler emri Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın verdiğini iddia etti.

Ancak Suudi yetkililer, Selman’ın Cemal Kaşıkçı cinayetiyle hiçbir şekilde ilgisinin olmadığı konusunda ısrar etti. İnkarlara rağmen uluslararası toplum olaya büyük tepki gösterdi ve yapılan analizlere göre ülke yatırımlarında bariz düşüşler görüldü. Cemal Kaşıkçı 2 Ekim’de katledilişinin birinci yılında anılırken analistler yatırımcıların Suudi Arabistan’a karşı hala temkinli yaklaştıklarını söylemişlerdi.

Capital Economics, Suudi Arabistan ekonomisi üzerinde Kaşıkçı’nın ölümünden doğrudan bir etki olup olmadığını söylemenin zor olduğunu bildirmiş ancak doğrudan yabancı yatırımların düştüğünü kaydetmişti. Birleşmiş Milletler’in yatırım akışlarını gösteren bir raporu da 2018’deki 3.2 milyar dolarlık yabancı yatırım akışının 2008’deki 39 milyar dolarlık zirvenin çok aşağısında olduğunu belirtmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum