Yatırım yapmaya başla!

Petrol Gelirinin %33 Azalmasıyla, Suudi Arabistan’ın 9 Aylık Bütçesi 49,2 Milyar $ Açık Verdi

Ekonomide petrole bağımlı olan ve dünyanın en büyük üreticileri arasında yer alan Suudi Arabistan’ın bütçe geliri 2020’nin ilk dokuz ayında %24 azaldı.
Petrol Gelirinin %33 Azalmasıyla, Suudi Arabistan’ın 9 Aylık Bütçesi 49,2 Milyar $ Açık Verdi

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı 2020’nin ilk dokuz aylık dönemine ait bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Ekonomisi petrole bağlı olan Arap Yarımadası’nın en büyük ülkesinde, coronavirüs pandemisinin etkisiyle petrol gelirlerinde ciddi oranda düşüş gerçekleşti.

Petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak bütçe gelirleri Ocak-Eylül arası dönemde %24 oranında azalırken, giderlerdeki %3’lük düşüş 49,2 milyar dolarlık bütçe açığı yarattı. Pandemi nedeniyle alınan tedbirler, petrol dışı gelirlerinde ise %5 oranında düşüş yarattı.

2019’un ilk üç çeyreklik döneminde 190,3 milyar dolar olan bütçe gelirleri, bu yıl 144,4 milyar dolara geriledi.
Suudi Arabistan Bütçe Gerçekleşmeleri
Kaynak: Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı

Yılın tamamı için devletin petrolden elde ettiği gelir 513,0 milyar riyal oldu. 2019’un aynı döneminde bu rakam 594,4 milyar riyaldi. 332,4 milyar riyal olan petrol dışı gelirler 320,06 milyar riyale geriledi. Sadece üçüncü çeyrekte bütçe gelirleri 215,5 milyar riyal, giderleri 256,3 milyar riyal olurken, bütçe açığı 40,7 milyar riyal olarak gerçekleşti.

Yılın birinci çeyreğinde petrol gelirleri 128,7 milyar riyal, ikinci çeyrekte 95,7, üçüncü çeyrekte ise 92,5 milyar riyal oldu. geçen yılın üçüncü çeyreğinde 131,8 milyar riyal olan petrol gelirleri %30 azalarak 92,5 milyar riyale geriledi.

2019’un ilk dokuz ayında 475,8 milyar riyal olan petrol geliri, 317,07 milyar riyale geriledi.
Suudi Arabistan Petrol Gelirleri
Kaynak: Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı

Coronavirüs pandemisi petrolde talep baskısı yaratırken, fiyatlar da aynı ölçüde sert düşüş gösterdi. Nisan ayında petrol vadeli kontratları tarihinde ilk kez negatif tarafta fiyatlandı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortakları önce günde 10 milyon varile yakın üretim kesintisi anlaşması yaptı.

Ardından bu anlaşmanın günde 7,7 milyon varil kesinti olarak devam etmesine karar verildi. Fakat salgının hala devam etmesi ve dünya genelinde vaka sayısının 45 milyona dayanması petrol piyasasının denge bulmasını zorlaştırıyor.

Suudi Arabistan ekonomisi petrole bağımlı bir ülke olduğundan, pandemi döneminde çifte şok yaşadı. Ülkenin kamu borcu geçen yılın sonuna kıyasla %25 artışla 226.14 milyar dolara ulaştı. Bakanlık 2021 yılı için bütçe açığının 145 milyar riyale çıkmasını öngörüyor.

Bu arada pandemide ikinci dalga arttıkça petrol fiyatlarındaki düşüş de bir o kadar hızlanıyor.
Petrol Fiyatları Baskıda
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Salgında güncel tabloya baktığımızda toplam vaka sayısının 44 milyon 787 bin, can kaybının 1 milyon 179 bin olduğunu görmekteyiz. Birçok ülke salgını durdurmak için sosyal mesafe tedbirlerini yeniden hayata geçirdi.

Dünyada ölüm oranı açısından en yüksek ülkeler arasında yedinci sırada bulunan Fransa’da sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı. 10 bin 27 kişinin vefat ettiği ülkemizde de Bilim Kurulu üyeleri halka mecbur kalmadıkça evlerinden çıkmamaları konusunda çağrıda bulundu.

Tüm bunlar Mart ve Nisan aylarında uygulanan 8 haftalık ciddi karantina kurallarını hatırlatırken, talep baskısı petrolün 40 dolar üstüne çıkmasına izin vermiyor. Yurt içi piyasalarının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kapalı olduğu Perşembe günü ham petrolün varili 37 dolar, Brent petrolün 39 dolardan işlem görüyor.

ABD türü ham petrolü yıllık bazda %58’e yakın negatif fiyatlanmakta. OPEC ve ortakları üretim kesintisinin devam edeceğinin sözünü verse de yaşanan sağlık krizi fiyatları düşürmeye devam ediyor

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum