Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan Boykot Edilen Çöldeki Davos’u Kurtarmaya Çalışıyor!

Suudi Arabistan, katılım sayısı giderek düşen konferansını kurtarmaya çalışıyor. Detaylar haberimizde;
Suudi Arabistan Boykot Edilen Çöldeki Davos’u Kurtarmaya Çalışıyor!

Suudi Arabistan’ın bu hafta gerçekleştirilecek olan yatırım konferansı, Cemal Kaşıkçı olayının arkasından katılımını iptal eden ünlü isimlerle birlikte yetkililer için giderek daha çok endişelendirici hale gelmeye başladı. Sonuçta; yakın zamana kadar iş ve finans dünyasındaki en önemli etkinliklerden biri olarak görülen Çöldeki Davos’un davet listesi, her geçen gün biraz daha azaldı.

23 – 25 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan etkinliğe gitmekten vazgeçenler arasında IMF Başkanı Christine Lagarde, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon ve geçtiğimiz gün konferansa katılmayacağını duyuran Trump’ın yakın arkadaşı Tom Barrack gibi isimler vardı.

Tabii, Geleceğe Yatırım Girişimi’ndeki katılımların azalmasının ardında Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’ndan kaybolması vardı.

Çöldeki Davos BoykotuRiyad yönetimi başlangıçta Cemal Kaşıkçı’ya ne olduğu hakkında herhangi bir bilgisi olmadığını açıklasa da Cuma günü geç saatlerde Washington Post gazetecisinin konsolosluğun içinde öldüğünü kabul etmişti. Ve kaynaklarda Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın yakın çevresinin Cemal Kaşıkçı’nın ölümünden sorumlu tutulduğu yazılmıştı.

Cemal Kaşıkçı olayında sular bir türlü durulmazken Suudi konferansına gidecek isimlerdeki azalış da gayet normal karşılandı.

Cemal Kaşıkçı Olayında Suudi Tepkileri Artıyor İşte bu noktada; Suudi yönetiminin, etkinliğe katılmaktan vazgeçen onca isme rağmen konferansı kurtarma çabaları gözden kaçmadı. Keza konferans organizatörlerinin Salı günü başlayacak etkinliğin her zamanki gibi faaliyet göstereceği konusunda ısrarcı olduğu görüldü. Öyle ki Geleceğe Yatırım Girişimi’nin web sitesinde, 3 günlük etkinlik için ayrıntılı bir programın kısa süre sonra yayınlanacağı belirtiliyordu.

Konferans yetkilileri tarafından geçen hafta yapılan bir açıklamada da etkinliğe dünya çapında binlerce delege katılacağı söylenmişti.

Konferans Yetkilileri Suudi Arabistan Etkinliği Artırıyor Ne var ki Muhammed bin Salman’ın ev sahipliğinde yapılacak konferansa katılamayacağını duyuranlar arasında; JPMorgan (JPM) CEO’su Jamie Dimon, HSBC CEO’su John Flint, Blackrock CEO’su Larry Fink, Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve IMF Başkanı Christine Lagarde gibi ünlü isimler vardı.

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün Orta Doğu ve Kuzey Afrika baş ekonomisti Garbis Iradian da konuyla ilgili; “Kaşıkçı hikayesi, krallığın itibarını zedeledi ve siyasi belirsizliği artırdı, iş dünyası krallıktaki iş ilişkilerini erteleyebilir, azaltabilir ya da bekleyip görme tutumunu kabul edebilir” yorumunu yaptı.

Ancak bazı üst düzey isimlerin yokluğunun, gelecekteki iş fırsatları hakkında tartışmalara son vermeyeceği bilgisinin de üzeri çizildi.

Çöldeki Davos'a Katılım Azalıyor Çünkü bazı şirketler hala üst düzey yöneticilerini ve bankalarını konferansa yolluyordu. Krallıkta 1000 çalışanı olan Airbus gibi diğerleri de üst düzey yöneticilerini çekmelerine rağmen iletişim kanallarını açık tutmak istiyorlardı. Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı bölgesel hükümet yetkilileri de hazır bulunacaktı, hatta pek çoğu Kaşıkçı olayında Suudi Arabistan’ın duruşuna dayanışma göstermişti. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu da buraya 30’un üzerinde Rus yetkili gönderecekti.

RDIF CEO’su Kirill Dmitriev de Cuma günkü açıklamasında Rusya ile Suudi Arabistan arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için fırsatları tartışmaktan memnuniyet duyduklarını söylemişti. Bunların yanında İngiltere ile ABD de Suudi Arabistan’a kazançlı silah satışlarını bozma niyetinde olmadıkları yönünde sinyal vermişti. Mesela; İngiltere Brexit Bakanı Dominic Raab Pazar günkü konuşmasında İngiltere’nin Suudi Arabistan’la ilişkisini sonlandırmayacağını dile getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum