Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan, İngiliz Sağlık Girişiminin 550 Milyon Dolarlık Yatırım Turunu Destekledi

Suudi Arabistan, İngiltere merkezli dijital sağlık girişimi Babylon’a yaptığı yatırımla şirketi 2 milyar dolar değerlemeye ulaştırdı. İşte detaylar;
Suudi Arabistan, İngiliz Sağlık Girişiminin 550 Milyon Dolarlık Yatırım Turunu Destekledi

İngiliz sağlık teknolojisi girişimi Babylon, Suudi Arabistan’ın egemen servet fonu tarafından desteklenen bir yatırım turunda 550 milyon dolar topladı.

Londra merkezli şirket Cuma günü yaptığı açıklamada fonlamanın ardından 2 milyar dolar değerlemeye ulaştığını bildirdi. Yatırım turunu Suudi Arabistan’ın yanı sıra Alman reasürans şirketi Munich Re ile adı açıklanmayan ABD’li bir sağlık sigortacısının desteklediği aktarıldı.

Babylon, 450 milyon dolarlık sermayenin halihazırda taahhüt edildiğini ve bir yatırımcının daha sonraki bir tarihte 50 milyon dolar daha pompalaması için opsiyon içerdiğini söyledi.

Suudi Arabistan Babylon 550 Milyon Dolarlık Yatırım Turunu DesteklediFirma turun geri kalanının kısa süre içinde kapanacağını da ekledi. İlgili haberlerde girişimin, İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti le birlikte yaptığı çalışmalarla tanındığı belirtildi. Şirket NHS için bir platform inşa etmişti ve platform hastaların akıllı telefonlarını kullanarak görüntülü görüşmeyle bir doktorla muayene rezervasyonu yaptırmasını sağlıyordu. Ayrıca Samsung, Prudential ve Bupa ile de sözleşmeleri vardı.

Ne var ki girişim geçen yıl, yapay zeka yazılımının tıbbi koşulları doktor gibi doğru şekilde teşhis edebileceği yönündeki iddiaları nedeniyle eleştirilmişti.

Babylon 2 Milyar Dolar Değerleme Firmanın hastalarla etkileşime geçen sohbet robotu, hekimler için derlenen bir uygulama sınavında ortalamanın üstünde bir test puanı almıştı.

Öte yandan Babylon’un CEO’su ve kurucusu olan Dr. Ali Parsa yatırımla ilgili yaptığı açıklamada; “Bu yatırım, dünya genelinde dokunduğumuz yaşam sayısını en üst düzeye çıkarmamızı sağlayacak. Gidecek çok yolumuz ve teslim edilecek çok şeyimiz var. ABD ve Asya’daki ortaklardan ciddi talep gördük. Sağlık hizmetinin yükü küresel olmakla birlikte, çözümler her ülkenin kendine özgü ihtiyaçlarını ve kültürünü karşılamak için yerelleştirilmelidir.” dedi.

Yeni nakit enjeksiyonunun Babylon’a, 1 milyar dolar ve üzeri değerlemelere sahip girişimlere verilen unicorn unvanını verdiği de vurgulandı. Söz konusu sermayenin kronik koşullar altında kapsamlı ürün inovasyonunu finanse etmek ve ABD ile Asya’ya genişlemek için kullanılacağı da kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum