Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan Devasa Altyapı Programı için 425 Milyar Doların Üzerinde Yatırım Hedefliyor

Suudi Arabistan, devasa altyapı programı için yaklaşık 427 milyar dolarlık yatırım hedeflediğini duyurdu. Detaylar aşağıda;
Suudi Arabistan Devasa Altyapı Programı için 425 Milyar Doların Üzerinde Yatırım Hedefliyor

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin önümüzdeki 10 yıl içinde ekonomisini çeşitlendirme amacı kapsamında özel sektör yatırımlarında 1.6 trilyon Suudi Arabistan riyali (yaklaşık 427 milyar dolar) çekmeye çalıştığını belirtti.

Planın yatırımları, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Vizyon 2030 programı kapsamı altında kurulan Ulusal Endüstriyel Gelişim ve Lojistik Programı aracılığıyla almaya hedeflediği aktarıldı. Bu noktada genişleme girişimlerinin, krallığın ekonomisini petrol bağımlılığından uzaklaştırmaya ve Suudi vatandaşları için özel sektör işleri yaratmaya adandığı kaydedildi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih’in bugün daha detaylı bir açıklama yapacağı ve duyurusunda 70 milyar riyal değerinde projeler ortaya sereceği bildirildi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih 427 Milyar Dolar Yatırım 70 milyar riyal değerindeki projelerin, madencilik, endüstri ve lojistik sektörlerinde olacağı da verilen bilgiler arasında yer aldı. Khalid al-Falih söz konusu projeleri “müzakereye hazır” olarak değerlendirerek, ordu, kimyasal ve küçük işletmelerle ilgili 50 milyar dolarlık daha fazla projenin ilerleyen zamanlarda açıklanacağını da dile getirdi.

Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı da programın beş yeni havaalanı ve 200 kilometrekarelik demir yolu dahil 60 lojistik girişimi içereceğini söyledi.

Suudi Arabistan 427 Milyar Dolarlık Altyapı Planıyla Yatırım Çalışmalarını Hızlandıracak Al-Falih basın toplantısında yaptığı konuşmada, “bu oldukça iddialı ama 10 yılın üzerinde bir sürece sahip olduğumuz için bunu yapacak vaktimiz var” dedi. Ayriyeten Bakan, hükümetin hem iç hem de dış yatırım arayışında olacağını bildirdi. Uluslararası özel sektörden büyük bir katkı beklediğini kaydeden Bakan, yetkililerin Suudi özel sektörü için daha büyük bir pay bırakacağını da ekledi.

İlgili haberde Suudi Arabistan ekonomisinin geçen yıl yaklaşık 10 yıldır ilk kez küçüldüğü gerçeğinin de üzeri çizildi.

Suudi Arabistan Ekonomisi Geçen Yıl Küçüldü İşletmelerin, yılın başında tanıtılan daha yüksek elektrik ve yakıt fiyatları, ayrıca yüzde 5 katma değer vergisi le başa çıkma konusunda mücadele ettikleri de biliniyordu. İşsizlik geçtiğimiz yaz itibariyle yüzde 12’nin üzerine yükselmiş, hükümetin 2019 bütçesi büyümeyi artırmak için harcamaları artırmasıyla şimdiye kadarki en yüksek bütçe olmuştu.

Ekonomistler doğrudan dış yatırımın Veliaht Prens’in Vizyon 2030 hedeflerini gerçekleştirmesinde çok önemli olacağını belirtmişti. Fakat doğrudan yabancı yatırımlar 39.5 milyar dolardaki zirveye ulaştığı 2008’den bu yana istikrarlı bir şekilde düşüyordu ve 2017’de yalnızca 1.4 milyar dolar olmuştu.

Bu durumda Muhammed bin Selman’ın öngörülemezliği ve baskıcı taktikleri etkiydi. Yine de hızla artan genç nüfus ve büyük bir bölgesel pazara erişim ile BlackRock CEO’su Larry Fink ve Blackstone Group’un CEO’su Stephen Schwarzman dahil çok sayıda uluslararası yatırımcı krallığa bağlı kalmaya devam ediyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum