Yatırım yapmaya başla!

Süt Fiyatlarında Üreticilerin Maliyetleri Esas Alınırsa Sektörün Canlanabileceği Düşünülüyor

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Özcan, süt ve yem fiyatlarını değerlendirmeye alırken sektöre dair önemli açıklamalar yaptı.
Süt Fiyatlarında Üreticilerin Maliyetleri Esas Alınırsa Sektörün Canlanabileceği Düşünülüyor

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, süt ve yem fiyatlarına yönelik bazı değerlendirmelerde bulundu. Süt üreticiliği yapan vatandaşların sattığı süt karşılığında ineklerine ne kadar yem alabildiğinin önemine dikkat çekti.

Bu noktada zamlanan yem fiyatlarına da dikkat çeken Özcan, üreticinin 1 kilogram süt satmasıyla bunun karşılığında 1,3 kilogramlık yem alabilmesi gerektiğini savundu. Ardından Ulusal Süt Konseyi’ni eleştiren Özcan, süt fiyatlarını belirlemede üreticilerin maliyetlerini hesaplayan faaliyetlerin uzun bir süredir işlemediğini söyledi.

Özcan, süt üretiminin sanıldığı kadar az maliyetli olmadığını anımsattı ve süt fiyatlarında üretimde katlanılan maliyetlerin dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Süt Üretimi Az Maliyetli DeğilArdından süt fiyatlarındaki artışın üreticilere her seferinde kazanç sağlamadığının altını çizdi. Süt üreticilerinin 1 kilogram süt karşılığında 1,3 kilogram yem alabilmesinin önemli olduğuna bu noktada dikkat çeken Özcan, süt-yem paritesinin 1,3 olarak belirlenmesiyle birlikte fiyatların kendiliğinden oluşacağını aktardı ve ardından devletin üreticiye bu oranı garanti etmesiyle birlikte sorunun ortadan kalkacağını açıkladı.

Avrupa’yı örnek olarak gösteren Özcan, paritenin oralarda 1,5 kilogram seviyelerinde olduğunu ve süt fiyatlarının üretimdeki maliyetlere göre belirlendiğini ifade etti.

Fiyatlar Üretimdeki Maliyetlere Göre BelirleniyorSüt üreticisi vatandaşların katlandığı tek maliyetin yem olmadığına değinen Özcan, buna ek olarak akaryakıt, elektrik ve işçi gibi diğer maliyetlerin de üreticileri zor duruma soktuğunu belirtti. 1 Mayıs-31 Aralık arası döneminde soğutulmuş çiğ sütün tavsiye edilen fiyatının litre başına 1,7 liradan 2 liraya çıktığını, fakat o günden itibaren maliyetlerin artmasına rağmen süt fiyatlarının sabit kaldığını bildirdi.

Açıklamasının sonuna doğru yıllık bazda süt üretiminin yaklaşık %10 oranında artış kaydettiğini belirten Özcan, yüksek maliyetlerden dolayı üretici sayısının giderek azaldığını bildirirken süt veren ineklerin de kesime gönderildiğini belirtti.

15 Eylül günü konuşan Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, süt üretiminde önemli ölçüde azalış olduğu konusunda uyarmış ve süt fiyatlarının acilen revize edilmesi gerektiğini söyledi. Bu yılın Temmuz ayında toplanan inek sütü miktarının 2018’in aynı dönemine göre %7,5 oranında azaldığı öğrenilirken, üreticiler süt üretmekte her geçen gün daha fazla zorlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum