Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sürücülerin Dikkatini Dağıtarak Kazaya Neden Olan Şeyler Listelendi!

Trafikte ne kadar dikkatlisiniz? Direksiyon başındayken konsantrasyonunuz ne sıklıkla bozuluyor? İşte yapılan bir araştırmanın gerçeklere vurgu yapan sonuçları!
Sürücülerin Dikkatini Dağıtarak Kazaya Neden Olan Şeyler Listelendi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Her yıl can ve mal kaybına neden olan binlerce trafik kazası yaşanıyor. Ülkemizde de durum farklı değil! Üstelik geçen yılların trafik kazası istatistiklerine baktığımızda rakamların gittikçe arttığını görüyoruz. Mesela; 2007 yılında toplam kaza sayısı 825.561 iken, 2016 yılında 1.182.491’e ulaşmış.

Kaldı ki geçtiğimiz Kurban Bayramı’nın bilançosu da verilebilecek en yakın tarihli örneklerden. Tabii, bu durumda artan araç sayısının da etkisi var. Ancak şu da var ki sürücülerin dikkatlerini dağıtan unsurlar da artıyor. İşte tam da bu noktada, sizlere yapılan yeni bir araştırmadan bahsetmek istiyorum. Zira ülkemizde yapılmış olmasa da varılan sonuçlar, sürücülerin dikkatlerini dağıtan şeylerin neredeyse aynı olduğunu gösteriyor.

İngiliz sürücülerin katılımıyla yapılan anketin sonuçları trafik kazalarının en yaygın nedenlerini gösteriyor.

İngiliz sürücülerin katılımıyla yapılan anketin sonuçları Daha doğrusu, sürücülerin dikkatlerini dağıtan şeyleri ortaya koyuyor. Bu da doğal olarak kaza nedeni demek! Accident Advice Helpline tarafından yapılan ve 2000 sürücünün katıldığı anketin sonuçları, aslında hepimizin bildiği gerçekleri öne çıkartıyor. Ancak olayın ciddiyetini anlamamız için sanıyorum ki bu gerçekleri tekrar tekrar gözden geçirmeliyiz.

Sürücülerin dikkatini dağıtarak kazaya davetiye çıkartan 50 neden arasında, hepimizin aşina olduğu şeyler var.

Sürücülerin dikkatini dağıtarak kazaya davetiye çıkartan 50 neden

Hatta birçoğumuz aynı nedenler yüzünden hem kendi hem de başkalarının hayatını tehlikeye atıyoruz. Peki, nedir bunlar? Trafikte dikkatimizi dağıtan şeyler ne?

GCM Yatırım Banner
Örneğin; kadın sürücüler yapılan ankette aynaya bakmak, makyaj tazelemek gibi şeyler yüzünden dikkatlerinin dağıldığını kabul etmiş.

 Kadın sürücüler yapılan ankette aynaya bakmak, makyaj tazelemek için dikkatlerinin dağıldığını belirtiyor

Buna ek olarak, aşırı yağmur, arka koltuktaki yolcular, arabaya giren böcekler de sürücünün gözlerini yoldan alması anlamına geliyor. Ama bunlar henüz başlangıç! Trafik kazalarının muhtemel nedenleri arasında daha bir dizi tanıdık madde var.

Yolda taş yığını gibi engeller, arka koltukta tartışan çocuklar, arabanın gösterge panelindeki uyarı ışıkları da sürücüyü olumsuz etkiliyor.

Arka koltuktaki çocuklar dikkat dağıtıyor

Sürücülerin % 34’ünün “dikkatimi dağıtıyor” dediği en başta gelen nedense trafikte uzun farlarıyla ilerleyen şoförler. Araştırma sonuçlarına göre ilk 10’da yer alan dikkat dağıtıcılar arasında navigasyon cihazını takip etmek de var.

Yol tarifi yapmayan yolcular, radyoyu değiştirmek, dikiz aynasından arkadaki yolcuyu izlemek, bir şeyler yiyip içmek de listede bulunuyor.

 Bir şeyler yiyip içmek de trafikte tehlike yaratıyor

Accident Advice Helpline yetkilisi David Carter yapmış olduğu açıklamada, trafikteki yoğunluk ve gelişen mobil teknolojinin sürücülerin dikkatini hiç olmadığı kadar dağıttığını söylüyor. Ayrıca ankete katılanların 3’te 2’si 10 yıl öncesiyle kıyaslandığında günümüzde çok daha fazla dikkat dağıtıcı olduğunu belirtiyor.

Listede yer alan diğer ögeler arasında; üzgün olmak, turistlerin dikkatini çeken yapıların – binaların yanından geçmek, güzel manzaralar, üzerindeki ceketi çıkarmaya çalışmak, kargaşa yaratan çocuklar, reklam panoları, gelen bir mesaj, sıradışı arabalar, klasik motorlar, torpidodan bir şey alamaya çalışmak, ışıklarda yan arabanın içindeki çekici bir sürücü, sigara içmek, seyir halindeyken kemer takmak, kahkahalarla gülmek, telefonla konuşmak gibi nedenler var. Neticede görmüş olduğunuz gibi İngiltere ya da başka bir yer! Sürücüler için dikkat dağıtıcılar hemen her yerde aynılar! Yapılması gereken, trafiğe çıkmadan önce gereken bütün temkinleri alıp yoldayken başka şeylerle uğraşmamak!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.