Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’deki Suriyelileri Desteklemek için Kurulan Fon Hedefine Ulaştı

Avrupa Sayıştayı Üyesi Bettina Jakobsen Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki mülteci Suriyelileri desteklemek için taahhüt ettiği 6 milyar Euro’luk fonun, 3 milyar Euro’sunun hedefine ulaştığını bildirdi.
Türkiye’deki Suriyelileri Desteklemek için Kurulan Fon Hedefine Ulaştı

Avrupa Sayıştayı Üyesi Bettina Jakobsen, Türkiye’deki Suriyelileri desteklemek için kurulan fonun hedefine ulaştığını söyledi. Jakobsen, Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki Suriyelileri desteklemek için taahhüt ettiği 6 milyar Euro’luk desteğin, ilk 3 milyar Euro’luk kısmına ilişkin Avrupa Sayıştayı tarafından hazırlanan rapor hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Brüksel’de yapılan toplantıda, sağlanan yardımların tüm aşamalarının takip edilmesini istediklerini dile getirdi.

Avrupa Sayıştayı raporunda, AB’nin göçmen krizinde Türkiye’deki Suriyelileri desteklemek için çok hızlı müdahale ettiği belirtildi.

Bu doğrultuda sağlanan 3 milyar Euro’luk yardımın Türkiye tarafından harekete geçirildiği, Suriye’de yaşanan olaylar yüzünden Türkiye’nin yaklaşık 4 milyon ile dünyada en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yaptığı bildirildi.

Raporda, Türkiye’deki toplam göçmen sayısının yaklaşık 3,5 milyonunun Suriyelilerden oluştuğu, bunların %94’ünün mülteci kampları dışında, şehirlerde yaşadığı ifade edildi. Tüm denetlemeler sonucunda, yapılan bütün insani projelerin Suriyelilerin yararına olduğuna kanaat getirildiği söylendi.

Nakit desteklemelerin ilk etabında 278 milyon Euro, ikincisinde 520 milyon Euro aktarıldı.

Kızılay Kart kapsamındaki doğrudan nakit destekleme projesinden yararlanan isim, kimlik numarası ve adres gibi bilgilerin, Türkiye’nin veri koruma kanunu nedeniyle paylaşılmadığı ifade edilirken, AB Komisyonu altyapı ve sosyoekonomik desteklemelerde göçmenlerin ihtiyaçlarını daha iyi belirlemeye, kalkınma desteklemelerine yönelmeye ve nakit destek projelerinin etkinliğini artırmaya çağrıldı.

Avrupa Birliği, ilk olarak 29 Kasım 2015 tarihinde Türkiye – AB Zirvesi’nde, Türkiye’deki Suriyeliler için 2017 yılının bitimine kadar 3 milyar Euro’luk fon sağlamayı taahhüt etmişti. 18 Mart’ta yapılan zirvede bu fonların bitmesi durumunda, 2018 yılı sonuna kadar bir 3 milyar Euro’luk daha ek fon sağlanacağı bildirilmişti.

Söz konusu fonlarında, ülkemizde yaşayan Suriyelilerin eğitim, sağlık, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için kullanılması kararlaştırılmıştı.

Türkiye, dünyada en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda. Ancak bir süredir söz konusu yardımların Suriyeli göçmenlere yeterince hızlı aktarılmadığı iddia ediliyordu. Öte yandan göçmenler için harcanan paranın sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin katkılarıyla söz konusu destek miktarının çok üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Türk Kızılayı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ortaklığında yürütülen sosyal uyum programı kapsamında, kamp dışında bulunan Suriye vatandaşı ve İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı diğer göçmenler “Kızılay Kart” aracılığıyla aile ferdi başına aylık 120 lira civarında nakit yardım alabiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum