Yatırım yapmaya başla!

Suriye’de Buğday Üretimi 29 Yılın Dibinde! Ülke Açlık Tehdidi Altında…

Atışmaların devam ettiği Suriye'de, hava koşullarının da etkilerine bağlı olarak buğday üretimi rekor derece düşüş kaydetti. Ülkeyi açlık sınırına getiren konunun detayları şu şekilde;
Suriye’de Buğday Üretimi 29 Yılın Dibinde! Ülke Açlık Tehdidi Altında…

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Suriye’de hava şartları ve çatışmalar yüzünden buğday üretiminin 29 yılın en düşük seviyesine gerilediğini açıkladı. FAO yaptığı açıklamada, birçok Suriyelinin açlık tehdidi ile karşı karşıya olduğunu ifade ederken, tahıl üretiminin de aşırı düştüğünü söyledi. Bu durumun gıda yardımına muhtaç insan sayısının arttığını da ifade etti.

FAO 5,5 milyon Suriyelinin açlık tehdidi altında olduğu ve gıda yardımına muhtaç olduğu tahmin ettiğini dile getirdi.

FAO Suriye Raporu

FAO tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye’de devam etmekte olan çatışmalar ve aşırı hava şartlarının tahıl üretiminin düşmesine yol açtığını belirtti. Buğday üretiminin bu yıl 29 yılın en düşük seviyesi olan 1,2 milyon tona gerilediğini açıkladı. Bu oranın, 2017 yılındaki üretimin yaklaşık olarak 3’te 2’sine denk geldiğini açıkladı.

FAO ve Dünya Gıda Programı’nın (WFP) yürüttüğü Ekin ve Gıda Güvenliği Değerlendirme Misyonu’na göre; erken hasat dönemindeki uzun kuru havalardan ve ardından takip eden mevsimsiz şiddetli yağırlardan kaynaklandığı ifade edildi. Devam eden çatışmaların da tarım sektörüne zarar verdiği vurgulandı.

Binlerce Suriyeli çiftçinin yerinden edildiği ve tarımsal girdilerin maliyetinde çok keskin bir artış yaşandığına dikkat çekildi.

Binlerce Çiftçi Yerinden Edildi

Yerinden edildikten sonra evine dönen Suriyelilerin sayısının arttığı ve erişimi zor bölgelerde bulunan kişi sayısının düştüğü kaydedildi. Buna rağmen milyonlarca kişinin açlık tehdidi altında olduğunu ifade etti. 5,5 milyon Suriyelinin açlık tehdidi altında olduğu ve bir tür gıda yardımı almaya muhtaç olduğunu söylerken, bu sayısının 2017 yılına kıyasla yüzde 20 oranda azaldığına değindi.

Ek olarak İdlib’de 500 bin ila 800 bin civarında kişinin açlık tehdidi altında yaşıyor olabileceğine dikkat çekildi.

İdlib Açlık Düzeyi

FAO azalan dış yardımların gıda güvenliği kazanımları için büyük tehdit oluşturabileceği yorumları da yapılırken, Suriye’de gıda fiyatlarının kriz öncesinden 7 kat daha pahalı olduğu açıklandı. Yüzde 60’lara dayanan işsizlik oranıyla beraber ailelerin alım gücünün de çok düşük olduğu kaydedildi. Halkın temel yiyecek ihtiyaçlarını karşılama kapasitelerinin sınırlandığı da FAO’nun yazılı açıklamasında yer buldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum