Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Suriye’de Barış Pınarı Harekatı’nın Başlamasıyla Dolar/TL 5,87’nin Üzerini Gördü!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Barış Pınar Harekatı'nın başladığını duyurmasıyla birlikte dolar/TL 5,85 sınırını aştı.

Güne 5,82 seviyelerinden başlayan dolar/TL, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’deki Barış Pınar Harekatı’nın başladığını duyurmasıyla birlikte 5,87 seviyelerini gördü. Erdoğan’ın yaptığı açıklamanın ardından Suriye’nin kuzeyindeki PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı düzenlenen operasyon resmen başlamış oldu.

Bugün bu saate kadarki işlemlerinde en düşük 5,8186 seviyesini gören dolar/TL, gelen haberin ardından 5,85’in üzerine sert bir yükseliş kaydederek TSİ 18:26’da en yüksek seviyesi olan 5,8766’yı gördü. Operasyonun başladığını Twitter hesabından bildiren Erdoğan, bu iletisini İngilizce ve Arapça olarak da paylaştı.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı tarafından saat 16:00 itibarıyla uygulamaya konulan operasyonun hudutların güvenliğini sağlamak ve güney sınırlarında terör birliğini engellemek amacı taşıdığı bildirildi. Milli güvenlik açısından tehlike oluşturan her türlü terör örgütünün ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesinin amaçlandığı bu operasyonun önemi vurgulandı.

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün Türkiye’ye tehditler savurmuş ve Türkiye’nin Suriye’ye gerçekleştireceği operasyonlara yönelik, sınırların dışında bir şey yapması halinde ülke ekonomisini mahvedeceğini söylemişti. Twitter hesabından duyurduğu bu tehdidi büyük tepkilere neden olan Trump, ardından Türkiye için ılımlı açıklamalar yapmaya yönelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu operasyonla birlikte bölgeye barış ve huzurun gelmesi temennisinde bulundu.

Erdoğan Bölgeye Barış ve Huzurun Geleceğini SöylediSuriye bölgesinde oluşturulacak güvenli bölge sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine döndürülmesinin sağlanacağını belirten Erdoğan, ülkenin toprak bütünlüğünün korunacağını ve bölgenin terörden arındırılacağını ifade etti.

Bölgedeki sıcak gelişmelere, Suriye tarafında teröristlerin işgal ettiği bölgelerden atılan 2 havan mermisinin Ceylanpınar ilçe merkezine düşmesi eklendi. Edinilen bilgiye göre, Barış Pınar Harekatı’nın başladığı andan itibaren aksamaya uğramadan sürüyor. Tüm bu gelişmelerden etkilenerek ani yükseliş kaydeden dolar/TL ise TSİ 18:43’te 5,8676 liradan alıcı buluyor.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Dolar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle