Yatırım yapmaya başla!

Sürdürülebilir Büyüme için Fırsat Olan Dijital Dönüşüm Sürecini Kaçırma Lüksümüz Yok

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, sürdürülebilir büyüme için bir fırsat olan dijital dönüşüm sürecini kaçırmamamız gerektiğini söyleyerek, e-ticaret firmalarının başarılarını artıracak tavsiyelerde bulundu.
Sürdürülebilir Büyüme için Fırsat Olan Dijital Dönüşüm Sürecini Kaçırma Lüksümüz Yok

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ile Deloitte Digital iş birliğinde hazırlanan etkinliğe katılan Simone Kaslowski, dünyada e-ticaretin ve dijitalleşmenin önemine değindi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, dijital dönüşümün sürdürülebilir büyüme için bir fırsat olduğunu ve bu fırsatı kaçırma gibi bir lüksümüzün bulunmadığını söyledi.

E-Ticaretin Gelişimi, Sınırların Aşılması ve Yeni Normlar: 2019 başlıklı raporun tanıtım toplantısında konuşan Kaslowski, Türkiye’nin; eğitim ve vergi sistemleri olmak üzere üniversitelerinde, KOBİ’lerinde ve tüm ekonomide dijital çağa uyum sağlayarak, güçlü ekonomiler arasında yerini alabileceğini dile getirdi.

Kaslowski, dijital dönüşümde Türkiye’nin diğer ülkelerden geri kalmaması için herkesi göreve davet etti.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone KaslowskiDijital dönüşümü hedefleyen bütüncül ve yenilikçi politikaların etkili şekilde uygulanması için kamu ve iş dünyası olmak üzere herkese çağrıda bulunan Kaslowski, bunun en önemli tarafının e-ticaret olduğunu vurguladı. E-ticaretin yüksek bir potansiyele sahip olduğunu, bu yıl 3,5 trilyon dolara ulaşması tahmin edilen pazarda ABD ve Çin’in payının çok yüksek olduğunu hatırlattı.

Türkiye’de e-ticaret pazar büyüklüğünün geçen yıl, 2017 verilerine göre dolar bazında %7, Türk lirası bazında %42 oranında artış gösterdiğini söyledi. Bu alanda atılacak adımların, Türk markalarını dünya çapında tanınır hale getirerek, pazar payını artırmaya yönelik olacağını belirten Kaslowski, henüz küresel pazardan kayda değer bir payımız olmasa da önemli bir potansiyele sahip olduğumuzu anlattı.

KOBİ’lerin üretti mal ve hizmetler dünyanın her köşesine B2C ve B2B ticaretle ulaştırılabilir.

B2C ve B2B TicaretleriB2B (Business to Business) pazarının B2C (Business To Customer) pazarına kıyasla 5 kat daha büyük olduğunu söyleyen TÜSİAD Başkanı, bunun dünya ticaretinden önemli pay almak için bir fırsat olduğunu aktardı.

Özellikle gençlerin e-ticarete olumlu etkisi olduğunu, online ve sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde her geçen gün artış olduğu bilgisini verdi. Dijital dönüşümün bazı operasyonları dijitale çevirmenin yanında, kapsamlı ve bütüncül bir dijital strateji oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

2018 yılında B2C e-ticaret pazar büyüklüğünde ilk sırada 634 milyar dolarla Çin yer aldı.

E-ticaret Devi ÇinKaslowski Çin’i 504 milyar dolarla ABD, 123 milyar dolarla Japonya, 86 milyar dolarla Birleşik Krallık ve 70 milyar dolarla Almanya’nın izlediğini belirtti. 2016 yılında küresel çapta sınır ötesi e-ticaret pazarının 401 milyar dolar olduğunu, 2020 yılında ise 994 milyar dolara ulaşmasının tahmin edildiğini söyledi.

Son yıllardaki gelişmelere bağlı olarak Türkiye’de B2B e-ticaret alanında büyüme sinyalleri görüldüğünü, bu durumun dünya genelinde de aynı şekilde seyrettiğini açıkladı. Türkiye E-Ticaret Pazar Büyüklüğü araştırma sonuçlarına da değinen Kaslowski, 2018 yılında perakende işlemleri için 31,5 milyar lira, perakende dışı işlemler için de 28,4 milyar TL pazar büyüklüğüne erişildiğini kaydetti.

Rapora göre Y ve Z kuşağı tüketiciler e-ticarette öncelikle deneyime önem veriyor.

E-ticarette Gençlerin İlgisiFirmaların sosyal medya, pazarlama faaliyetleri, kişiye özel indirim, promosyon ve kişiselleştirilmiş müşteri hizmeti gibi konulara yatırım yapması konusunda tavsiyede bulunan TÜSİAD Başkanı, dünya genelinde her 10 tüketiciden 7 tanesinin indirimleri takip ettiğini söyledi.

Bir diğer önemli nokta olan mobil kullanımına da değindi. Artık birçok kişinin online alışverişlerini akıllı telefonları veya tabletlerini kullanarak yaptığını açıkladı. Ürünün teslim edilme süresinin ve şartlarının da online alışverişlerde çok önemli bir kriter olduğunu söyleyen Kaslowski, firmaların; kargo, depolama, ürün teslimi gibi aşamalarda yaşanan sorunların çözümüne odaklanacak çalışmalar yapması gerektiğinin altını çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum