Yatırım yapmaya başla!

Yeni Supra’ya Dair “Kafalarda Kalan Soruları” Baş Mühendis Tetusa Tada Cevapladı!

Toyota'nın BMW Z4 ile ortak süreçte ele aldığı Supra'ya dair Baş Mühendisi tarafından bazı açıklamalar geldi.
Yeni Supra’ya Dair “Kafalarda Kalan Soruları” Baş Mühendis Tetusa Tada Cevapladı!

Bu ayın ilk haftasında kapılarını ziyaretçilere açan Cenevre Fuarı‘nın en çok beklenen arabası kuşkusuz Toyota’nın 90’lı yıllara adını kazımış olan Supra! Dünyada Toyota’ya karşı baskının artmasıyla birlikte sürecin hızlandırmasına gidilse de kusursuz işçiliğin sunumu açısından da süreç uzatıldı. BMW ile olan ortak geliştirme programına tabi tutulan Supra, konsept halini gördüğümüz Z4 ile bazı parçalar ve aynı altyapıyı kullanılmasına karar verilmişti.

Fuar alanında markasının performans birimi olarak görev yapan Gazoo Racing standartlarında pist yarış arabası olarak gösterilmişti. O saatten sonra yol versiyonunu tahmin etmek zor olmasa da Z4 ile arasındaki ilişkiden rahatsız olanlar vardı. Çünkü o bir efsaneydi ve daha fazla özeni hakediyordu. O yüzden de bu konu hakkında Tetusa Tada açıklama yapma gereksinimi duydu.

Tada, ilk olarak BMW Z4 ile olan karakter ayrımından söz etti.


Yaklaşık 6 sene önce BRZ ve GT-86‘da birleşen Subaru ortaklığından bahsetti. Ve BMW ile olan çalışmaların bundan çok daha farklı olduğunu söyledi.

Baktığımızda spor araba yapımında her iki markayı da destekleyecek platform kuruldu ve GT-68 ile BRZ sadece ufak ayrıntılarda birbirlerinden ayrıldılar.

Baş Mühendis konuşmasının devamında ise BMW ile olabilecek yerlerde ortak süreç izlenildiğinden bahsetti.

Tada,”Projenin çıkış noktasnda her bir marka, oluşturmak istediği aracın konseptine karar verdi. Bu kavramlar netleştikten sonra hangi bölümlerinden ortak olabileceğini araştırdık. Sizin temin edebilirim ki ortak olarak nitelendirebileceğimiz parçaların sayısı hayal edilenin ve dedikoduların çok daha altında.” şeklinde konuştu.

Yani demek istediği safkan bir spor otomobil üretimine giren Toyota, donanım bazlı ve motor kaputunun altında kendi teknolojilerini kullanacaklarını açık bir dille aktarıyor.

Hayran kitlesinin Supra’yı nasıl istediğinden de söz edildi.

Ufak çaplı da olsa yapılan anketlerde Supra hayranları onun eskisi gibi arkadan itişli ve 6 silindirli bir motorla üretilmesini istedi. Tada ise bu karşı beklentileri dikkate aldıklarını ve Supra’nın şekillendirilme ve yönlendirilmesini o yönde yapacaklarının garantisini verdi.

Normalde benzinli bir motora yerleştirilen 6 silindirli güçlü bir araba bekleyenlere de hibritin motorun da olabileceğinin düşünceleri aktarıldı. Hatta yeni nesil Supra tamamen elektrikli motorla da üretime alınabilir. Bence yakın tarihte sadece benzin veya hibrit + benzin motorların sunumundan sonra full elektrikli bir yapı çıkartacaklarını sanıyorum. Bakalım zaman ne gösterecek!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum