Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

150 Yılda Bir Görülen Doğa Olayı Geldi Çattı: Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması!

Tüm dünya 31 Ocak’ta yaşanacak olan ay tutulmasını sabırsızlıkla bekliyor. İşte detaylar…
150 Yılda Bir Görülen Doğa Olayı Geldi Çattı: Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İçinde bulunduğumuz evrende belirli zaman aralıklarıyla çeşitli doğa olayları yaşanmaktadır. Bu olaylardan bazıları Dünya’dan izlenebilirken bazıları ise milyonlarca ışık yılı uzaklıkta yaşanmaktadır. Milyonlarca insanı önümüzdeki günlerde yaşanacak olan muhteşem doğa olayının heyecanı sarmış durumda.

Belirli zaman aralıklarında Ay Tutulması yaşanmaktadır. Ancak 31 Ocak tarihinde yaşanacak olan tutulma olayının diğerlerinden epey farklı olacağını söyleyelim. Türkiye dahil çok sayıda ülkeden gözlemlenecek olan Mavi Ay ve Süper Ay ve Kanlı Ay bu tarihi gece de izlenebilecek.

Süper Ay ve Mavi Ay Olayının Farkı Nedir?

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Çok yakında gerçekleşecek olan bu ay tutulmalarını diğerlerinden farklı kılan olaylara biraz değinelim. Süper Ay ve Mavi Ay olayları her zaman görebileceğimiz şeyler olmamakta. Ortalama 150 yılda bir görülen bu doğa olayını normal insan ömrünü düşündüğümüzde sadece bir kere görebiliriz.

Süper Ay ay tanımına değinecek olursak, Dünya’nın Ay’a en yakın olduğu anda yaşanan dolunay olayı olarak tanımlayabiliriz. Bu esnada Ay her zaman olduğundan daha büyük görünmektedir. Mavi Ay ise zannedildiği gibi mavi renkte Ay olmuyor. Aynı ay içerisinde 2 dolunay gözlenmesi sebebiyle bu olay Mavi Ay olarak adlandırılıyor. Dünya’daki toz bulutlarının etkisiyle bu doğa olayı esnasında dolunay aynında Ay mavi renkte gözlenmektedir.

GCM Yatırım Banner

Aynı Anda Kanlı Ay Olayı da Gerçekleşecek!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Diğer 2 olayla beraber aynı anda Kanlı Ay olayı da 31 Ocak gecesi gerçekleşmiş olacak. Ay tutulması öncesinde Dünya’nın gölgesinin Ay yüzeyinde görülmesi olayı Kanlı Ay olarak adlandırılıyor. Bu üç tutulma anının aynı anda yaşanacağı olayın muhteşem bir görsel şölene sahne olacağını söyleyebiliriz.

150 yılda bir gerçekleşen doğa olayını 31 Ocak gecesi kaçırmamanızı öneriyoruz. Gökyüzünde yaşanan doğa olayları bununla bitmiyor. Ay yüzeyinde gözlemleyeceğimiz bu doğa olayından 14 gün sonrasında ise Güneş Tutulması bizleri bekliyor olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın