Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sunak ve Truss: Karadeniz’e Askeri Gemi Göndermek Hata Olur

İngiltere’de başbakan adayları Rishi Sunak ve Liz Truss, Ukrayna ihtilafı için İngiliz kuvvetlerinin müdahalesinin hata olacağını söyledi. Detaylar haberde;
Sunak ve Truss: Karadeniz’e Askeri Gemi Göndermek Hata Olur
HABER GİRİŞ

İngiltere’de iktidarda olan Muhafazakar Parti’de liderlik yarışı sürüyor. Boris Johnson’ın istifasından sonra başbakanlık koltuğuna oturmaya aday iki isim Rishi Sunak ve Liz Truss, BBC yayınında bir araya geldi.

Adaylar, hayat pahalılığı, yürütülecek ekonomi politikaları ve dış politikada alınacak kararlarla ilgili programlarını açıkladı.

Ukrayna işgalinde Rusya’ya karşı uygulanacak askeri planların ne olduğuna ilişkin sorulan soruda Dışişleri Bakanı Truss, Karadeniz’e askeri gemi göndermenin hata olacağı yanıtını verdi.

Truss, İngiltere’nin çatışma durumuna hazır olmadığını ve donanmayı tahıl gemilerine eşlik etmesi için Karadeniz’e göndermeyi uygun görmediğini söyledi.

“Elimizden gelenin en iyisini yaptık. Ukrayna’ya silah gönderen ilk ülke bizdik” diyen bakan, Birleşik Krallık’ın Ukrayna’nın tahıl taşımacılığı için deniz sigortası hizmetleri sağladığını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’nın bir NATO üyesi devlet olmadığının altını çizerek, doğrudan İngiliz kuvvetleri ya da kaynaklarıyla angaje olmanın uygunsuz olduğunu aktardı.

Eski Ekonomi Bakanı Sunak ise İngiltere’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımları hatırlatarak Truss ile aynı noktada olduklarını teyit etti. Kim başbakan olursa olsun, Kiev’in destekleneceğini ifade etti.

Çin Tehdit Olarak İlan Edilmeli

Konuşmasında Çin’e değinen Sunak, İngiltere’nin ulusal ve ekonomik güvenliği için Çin’in tehdit olarak ilan edilmesinin gerekli olduğunu bildirdi.

Pekin’in İngiliz şirketlerine sızma ve teknolojilerini çalma girişimlerine karşı krallığın kendisini savunması gerektiğini ifade etti.

Truss ise Pekin’in Ukrayna’daki gelişmelerde Rusya’yı etkin bir şekilde desteklediğini söyleyerek bu konuda Pekin’e karşı daha sert bir tavır almak gerektiğini kaydetti.

Vergi İndiriminde Tartışma Yaşandı

Sunak ve Truss, bir araya geldikleri yayında ekonomi gündemi konusunda tartışma yaşadı.

Sunak, ülkede yaşanan enflasyon problemi ve artan maliyetlerle ilgili acil bir önlem alıp almayacağı sorusuna, fiyatların ne noktaya ulaşacağının izlenmesi gerektiği cevabını verdi.

Enerji fiyatlarındaki artışın ardından dar gelirli ailelere yapılan yardımları hatırlatarak uzun vadeli planların gerekli olduğunu savundu.

Truss ise ekonomi vaadinde vergi indirimini yineledi. Vergide indirim konusu ise iki aday arasında tartışmaya neden oldu. Truss, vergi indiriminin enflasyona sebep olmayacağını, aksine vergi artırımının ekonomide durgunluk yaratacağını ifade etti.

Truss’ın boğulan ekonomiye nefes aldıracağını savunduğu vergi indirimi için Sunak, fiyatları patlatacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.