Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sunak, İngiltere’de Başbakanlık Mücadelesine Devam Dedi

İngiltere’deki başbakanlık yarışında mağlup olan Sunak, mücadelesinden vazgeçmediğini duyurdu. Truss’ın yerine başbakanlığa aday olduğunu açıkladı.
Sunak, İngiltere’de Başbakanlık Mücadelesine Devam Dedi
Yorum

İngiltere’nin çiçeği burnunda başbakanı Liz Truss’ın istifasının ardından gözler ülkenin eski maliye bakanı Rishi Sunak’a çevrildi. Başbakanlık yarışında Truss ile mücadele eden Sunak, hedefinden vazgeçmediğini duyurdu.

Twitter hesabı üzerinden basın açıklaması paylaşan Sunak, başbakan olarak Truss’un yerini alacağını doğrulayarak, “İngiltere başbakanı olmak için ayaktayım” mesajını verdi.

“Birleşik Krallık harika bir ülke ama derin bir ekonomik krizle karşı karşıyayız” diyen eski ekonomi bakanı, ekonomiyi düzeltme vaadini yineledi. Sunak’ın ifadesi şöyle:

“Muhafazakar Parti’nin lideri ve bir sonraki başbakanınız olmak için ayaktayım. Ekonomimizi düzeltmek, partimizi birleştirmek ve ülkemize teslim etmek istiyorum.”

Ayrıca partisindeki siyasi desteği kaybeden Truss’a gönderme yaparak, “Hükümetin her seviyesinde dürüstlük, profesyonellik ve hesap verebilirlik olacak ve her gün çalışacağım” dedi.

Sunak, Truss’ın Vaatlerini Gerçekçi Bulmamıştı

Truss, seçim döneminde vergi indirimi vaadi ile dikkatleri üzerine çekmiş, gelişmiş ekonomiler küçülme endişesi yaşarken ülkesinde yatırımcıları rahatlatmak için art arda hamlelerde bulunmuştu.

Ancak eski ekonomi bakanı Sunak, Truss’ın vaatlerini gerçekçi bulmamıştı. Bir buçuk ayın sonunda Truss, bölünme yaratan ekonomi programı nedeniyle istifa ettiğini duyurmuştu.

İstifasını Kral 3. Charles’a sunduğunu, yeni başbakan seçilene kadar görevde kalacağını açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu