Yatırım yapmaya başla!

Şükran Günü ve Noel Dolayısıyla ABD’de Yapılan Alışverişler Rekor Kırdı!

Veriler, ABD'de Şükran Günü ve Noel arasında yapılan alışverişlerin bir önceki yıla kıyasla artarak 2019'da rekora işaret ettiğini gösteriyor.
Şükran Günü ve Noel Dolayısıyla ABD’de Yapılan Alışverişler Rekor Kırdı!

ABD’nin perakende sektörü, 1 yıl içindeki en parlak dönemini Şükran Günü ve Noel arasındaki süre içinde yaşıyor. Ülkede bulunan mağazalar yıl içindeki satışlarının %40’ını bu zamanda gerçekleştiriyor. Ulusal Perakende Federasyonu ise ABD’de Noel dönemi dolayısıyla yapılan alışverişlerin perakendecilerin yıllık satışının beşte birine denk geldiğini söylüyor. Her yıl bu dönemlerde Amerikanlar alışverişe adeta hücum ederken, sektör ise yılı yüksek rakamlarla kapatmaya hazırlanıyor.

MasterCard ve Amazon,  ABD’nin bu yıl Şükran Günü ve Noel dolayısıyla kaydettiği alışverişlerin bir önceki yıl olan 2018’e kıyasla %19 daha fazla olduğunu açıkladı.

Bu Yıl Kaydedilen Alışverişler Daha Fazla2019’un Şükran Günü normalden daha geç bir tarihe denk geldi ve bu durumla birlikte ABD’li tüketiciler yılbaşı için yaptığı alışverişleri 22 güne sığdırmak durumunda kaldı. Fakat buna rağmen yapılan değerlendirmeler sonucunda ülkedeki alışverişlerin 2018 yılının aynı dönemine oranla daha fazla olduğu görüldü. Tüketiciler alışverişlerini daha çok online ortam üzerinden yapmayı tercih etti.

MasterCard’ın yaptığı açıklama, 1 Kasım-24 Aralık arasındaki süreçte ABD’liler bir önceki yıla kıyasla %19 daha fazla alışveriş yaptı. Bunların büyük bölümü yine web sitelerinden yapıldı. Online satışın devlerinden Amazon, Perşembe günü yaptığı açıklamada 2019 yılbaşı dolayısıyla satışlarda rekora ulaşıldığını duyurdu. Direkt Amazon’un satış rakamlarını paylaşmadı fakat yılbaşı dönemi dolayısıyla yarım milyar adet ürün sattıklarını açıkladı.

Amazon Prime adlı üyelik sisteminin kullanımı da şirket tarihinin en büyük rekorunu yakaladı.

Amazon Prime Kullanımı Şirket Tarihinin RekoruVerilen bu bilgilerin ardındanS&P 500 endeksinde işleme alınan Amazon hisseleri %3,4 yükseldi. Nordstrom, JC Penney ve Macy’s gibi ABD’nin diğer perakende devlerinin hisseleri de haftayı kazançla kapattı.

Konu hakkında yorum yapan uzmanlar, alışverişteki hareketliliğin 2020 yılının ilk aylarında sürecek indirimlerle devam edeceğini öngördü. Target, Macy’s ve Walmart gibi mağaza odaklı ülkede bulunan diğer perakende mağazaları Amazon ile yarışmak adına bu yıl online platformlarını geliştirmeye yöneldi ve ücretsiz dağıtım kampanyasına gitti.

MasterCard, online alışverişlerin yılbaşı alışverişlerinin %15’ini oluşturduğunu açıkladı. Yetkililer, perakende sektöründe başarıyı yakalamak için mağazaların online platformlarını güçlendirmeleri gerektiğini açıklarken mağaza satışlarına da özen gösterilmesi gerektiğini açıkladı. Mesela online devi Amazon’un ülkenin farklı bölgelerinde mağazalar açmasının temel sebepleri arasında online platform kullanmaya sıcak bakmayan tüketicilere alışveriş yapma imkanı sunulması geliyor.

Diğer taraftan bu yıl yüksek satış rakamları yakalayan perakende sektörünün bu durumunu tersine çevirebilecek tek olayın bugünden itibaren başlayacak olan iade dönemi olduğu belirtiliyor. ABD’de bulunan pek çok perakende şirketi iade dönemlerini Ocak ayı ortasına kadar uzattığını duyurdu.

Los Angeles merkezli CBRE Grup, tüketicilerin şimdlik 41,6 milyar dolarlık ürün iade edebileceğini açıkladı. Bunun yanı sıra pek çok insanın bu yıl sevdiklerine hediye kartı vermeyi tercih ettiği ve bu kartların Ocak ayı içinde kullanılacağı da CBRE tarafından paylaşılanlar arasındaydı. Şubat’ta netleşecek satış rakamlarında bu hediye kartlarının da etkili olacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum