Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ünlü Fast Food Markası Subway 500 Restoranını Kapatma Kararı Aldı

Dünyanın en iyi fast food markalarından biri olan Subway, pazar paylarını güçlendirmek adına 500 restoranını kapatacağını duyurdu. Şirketin CEO'su Suzanne Greco'nun açıklamaları şöyle....
Ünlü Fast Food Markası Subway 500 Restoranını Kapatma Kararı Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’de 99 restoran ile faaliyet gösteren ünlü fast food zincirlerinden biri olan Subway, 500 restoranını kapatma kararı aldı. Dünyanın en iyi 10 fast food markası arasında yer alan Subway, 2017 yılında ise 800 restoranının faaliyetine son vermişti.

Son 3 yıldır, özellikle ABD olmak üzere dünya genelinde restoran sayısının kademeli bir şekilde azaltıldığı bildirildi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, kapatılacak olan 500 restoranın yanı sıra, bazılarının da yerlerinde değişiklik yapılacağı belirtildi. Hizmet sunulan yerlerin kapatılması her ne kadar olumsuz bir algıya neden olsa da, bu durumun uluslararası genişleme stratejisinin bir parçası olduğu bildirildi.

Subway’in CEO’su Suzanne Greco, en iyi lokasyonlarda yer almak istediklerini söyledi.

Şirketin 60 yaşındaki yöneticisi Greco, daha önceki yıllarda restoran sayısına odaklandıklarını fakat artık pazar paylarını güçlendirmeye önem vererek, çalışmalarını bu hedef doğrultusunda gerçekleştirdiklerini ifade etti. Bu doğrultuda; Hindistan, Almanya, İngiltere, Güney Kore, Meksika ve Çin’de 100 civarı yeni restoranın açılacağı bilgisi verildi.

1965 yılında Fred DeLuca ve Peter Buck tarafından kurulan ünlü gıda firmasının, satışlarını artırma konusunda sorun yaşadığı biliniyor.

Hiç kuşkusuz fast food markaları arasında çok kuvvetli bir rekabet söz konusu. Subway, Mc McDonald’s, Burker King, KFC olmak üzere daha birçok marka sektörde söz sahibi. Hal böyle olunca Subway’in özellikle Amerika’da satışlarını artırmakta güçlük çektiği belirtiliyor. Firmanın satışları geçen yıl %4,4 oranında düşüş yaşadı.

Müşteri sayısını artırmak için yeni bir program geliştirerek, mönülerinde değişikliğe giden şirket, ödül sistemi, indirim fırsatları ve siparişleri dokunmatik kiosklarla almaya başlayarak çözüm yolları aradı. Geçen yıl Subway’in satışlarının düşüp, McDonald’s’ın %3,4 oranında artış göstermesi de rekabet ortamının hararetlenmesini sağladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu