Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şubat’ta Tüm Finansal Araçlar Negatif Getiri Sundu

TÜİK verilerine göre geçen ay finansal araçlardan hiçbirisi kazandırmazken, en sert kayıp borsada yaşandı. Detaylar şöyle...
Şubat’ta Tüm Finansal Araçlar Negatif Getiri Sundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını gösteren aylık raporunu yayımladı. Buna göre 2022 yılının Şubat ayında kazandıran bir finansal enstrüman olmadı.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde en fazla kayıp yüzde 7,08 ile BIST 100 endeksinde, en az yüzde 3,04 ile devlet içi borçlanma senetlerinde (DİBS) meydana geldi. Borsa tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde de yüzde 4,94 ile en fazla kaybettiren oldu.

Borsada Rusya-Ukrayna Savaşının Etkisi Görüldü

Borsada Rusya-Ukrayna Savaşının Etkisi Görüldü
Kaynak: TÜİK

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı düzenlemesi üzerine güvenli varlıklara yönelim artarken, riskten kaçış algısı hisse senetlerine sert satış getirdi. Borsa İstanbul Şubat ayında 1826 puana kadar geriledi. Bu nedenle hem Yİ-ÜFE hem TÜFE bazında en fazla kaybettiren yatırım aracı olarak öne çıktı.

Geçen ay Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde külçe altın yüzde 3,61, mevduat faizi (brüt) yüzde 5,55, Euro yüzde 5,75, Amerikan doları yüzde 5,90 kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde altın yüzde 1,39, mevduat faizi yüzde 3,39, Euro yüzde 3,59, dolar yüzde 3,74 negatif getiri sundu. DİBS ise yüzde 0,81 ile en hafif düşüşü gerçekleştirdi.

Üç aylık değerlendirmede en fazla düşüş DİBS’te oldu. Yİ-ÜFE olarak yüzde 28,52, TÜFE’de yüzde 23,78 oranında yatırımcısına kaybettirdi. Altı aylık dönemde de bu aracı tercih eden yatırımcılar en fazla üzülenler oldu. DİBS Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 38,22, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 27,84 oranında kaybettirdi.

Son olarak yıllık değişime bakıldığında, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde dolar yüzde 5,94, Euro yüzde 11,85, BIST 100 endeksi yüzde 36,18, mevduat faizi yüzde 43,88 ve DİBS yüzde 49,81 oranlarında kaybettirdi.

TÜFE ile indirgendiğinde ise dolar 24,86 ve Euro yüzde 17,02 kazandırırken; borsa yüzde 15,28, mevduat faizi yüzde 25,50 ve DİBS yüzde 33,37 oranlarında kaybettirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu