Yatırım yapmaya başla!

Şubat’ta Hizmet Sektörü Güven Endeksi Yükselirken İnşaat ve Perakende Geriledi

TÜİK rakamlarına göre 2019 – Şubat döneminde hizmet sektörü güven endeksinde iyileşme olurken, perakende ve ticaret sektörü endeksleri geriledi.
Şubat’ta Hizmet Sektörü Güven Endeksi Yükselirken İnşaat ve Perakende Geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayı sektörel güven endeksleri rakamlarını açıkladı. Buna göre Ocak ayında 78,3 olan mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi 79,5’e yükselirken, perakende ticaret sektörü güven endeksi 90,8’e, inşaat sektörü güven endeksi 51,8’e geriledi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, bir önceki ayın rakamlarıyla karşılaştırıldığında %1,5’lik bir artışla 79,5’e yükseldi.

2019 yılının Şubat ayında hizmet sektörü alt kalemleri incelendiğinde, iş durumu talep endeksi %5,5 artarak 75’e, hizmetlere olan talep endeksi %1,8 artarak 72,5’e çıktı. Hizmetlere olan talep beklentisi endeksi ise %1,8 oranında azalarak 91 oldu. Şubat sektörel güven endeksleri içerisinde hizmet alanında iyileşme olurken, diğerleri geriledi.

Bu dönemde mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi 90,8 seviyesinde gerçekleşti. Endekste bir önceki aya göre %1,9’luk bir azalma gözlenirken, iş hacmi – satışları %3,3 azalarak 74,1’e, iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi %4,4 oranında azalma ile 85,5’e geriledi. Söz konusu dönemde bu alanda mevcut mal stok seviyesi endeksi ise %1 artarak 112,8 olarak açıklandı.

Şubat ayında inşaat sektörü güven endeksinde de gerileme gözlendi.

Ocak ayında 56,7 olan mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi Şubat’ta %8,7 oranında bir düşüşle 51,8 seviyesine indi. Bir önceki ayın verileri ile kıyaslandığında alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi beklenti endeksi %12,1 azaldı ve 40,8 seviyesine indi. Toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi de %6,4 oranında azalarak 62,8 düzeyinde gerçekleşti.

TÜİK tarafından dün açıklanan veriler arasında yer alan inşaat maliyet endeksi rakamlarına baktığımızda, 2018 yılının Aralık ayında endekste %1,85 oranında düşüş olduğunu görmekteyiz. İnşaat maliyet endeksi söz konusu dönemde bir önceki aya göre %1,85 oranında düşüş, 2017 yılının aynı ayına göre ise %25,65 oranında artış kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum