Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Su ile Çalışan Otomobil Rüyası Gerçek Oluyor: “Pininfarina H2 Speed”

Su ile Çalışan Otomobil Rüyası Gerçek Oluyor: “Pininfarina H2 Speed”

1600’lü yılların ortalarında buharlı motorlar ile başlayan bu macera, 1800’lü yılların sonundaki içten yanmalı motorun icadıyla farklı bir boyut kazanıp çeşitli güncelleştirmeler uygulanarak günümüzde kullanmış olduğumuz lüks ulaşım araçları halini aldı. İnanılmaz bir hızla gelişen otomotiv teknolojisi sayesinde daha bu sene piyasaya sürülen 2016 yılının en lüks arabaları bile özelliklerini yavaş yavaş kaybetmeye ve yerlerini daha etkileyici olan gelecek yıllarda kamuoyuna sunulması beklenen yeni nesil araçlara bırakmaya başladı.

Genellikle performansa, görünüme ve konfora daha çok önem veren otomotiv firmaları; petrolün git gide tükendiğini ve dünyanın daha da hızlı bir şekilde yok olmaya doğru yol aldığının farkında. Bu noktada öncelikle; çevre dostu, benzinin ve petrolün kullanılmadığı elektrikle çalışan en pahalı arabalar gibi modellerle karşımıza çıktılar. Şimdilerde ise bu teknolojiyi daha da ilerleterek, hidrojenle güçlendirilmiş yeni bir konsept olan H2 Speed modelini tasarladılar.

Çocukluğumuzdan beri bir rüyadan ibaret olduğunu düşündüğümüz su bazlı otomobilleri gerçeğe dönüştüren ve Pininfarina tarafından üretilen H2 Speed modelinin sahip olduğu güce, performansa, özelliklere dilerseniz hep birlikte daha yakından göz atalım…

İşte karşınızda masalsı bir konuyu teknolojik tasarımıyla lükse dönüştüren Pininfarina H2 Speed!

Gelecek Nesil Otomobillere Işık Tutacak Olan H2 Speed Modeli Tam Olarak Nasıl Çalışıyor?

Gelecek Nesil Otomobillere Işık Tutacak Olan H2 Speed Modeli Tam Olarak Nasıl Çalışıyor?Ünlü İtalyan tasarım evi olan Pininfarina ve GreenGT birleşerek muhteşem bir modele imza attılar. GreenGT uzun yıllar boyunca hidrojenle çalışan yarış arabası prototipini geliştirebilmek için uğraştı ve bu teknolojiyi test ederek Pininfarina H2 Speed modelinde kullandı. Araca yerleştirilen hidrojen yakıt hücresi sistemi, “Tam Hidrojen Gücü (FHP)” olarak adlandırıldı. Bu sistemde iki adet toplamda 500 beygir güç üreten elektrikli motor, ikili hidrojen yakıt hücresi ve bir de enerji kazanımlı fren mekanizması bulunuyor. H2 Speed, dünyanın en güçlü hibrid mega arabası Koenigsegg Regera kadar yüksek performanslı motora sahip olmasa da hidrojen bazlı elektrikli araba olarak oldukça seri bir modeldir.

Dünyanın İlk Hidrojenle Güçlendirilmiş Süper Arabasının Motoru ve Performansı

Dünyanın İlk Hidrojenle Güçlendirilmiş Süper Arabasının Motoru ve PerformansıMaksimum 500 beygir gücü üreten iki adet GreenGT motoru sayesinde Pininfarina H2 Speed Consept modeli, 0’dan 100 kilometrelik hıza 3.4 saniye içerisinde ulaşabiliyor. Ayrıca bu sıfır emisyonlu araç, saatte maksimum 300 kilometrelik hıza çıkabilmesinin yanı sıra, GreenGT motoru sadece 3 dakikada hidrojen ile ful olarak dolu hale gelebiliyor. Su ile doldurulduktan sonra motorun ve radyatörün üzerinde bulunan ikişer hava girişi, aracın elektrikli motorlarının soğuk bir şekilde kalmasına yardımcı oluyor. H2 Speed modeli, görünüş ve özellikleri ile süper kahramanlara layık arabalar arasında yer alsa; yakıtından ve sağlam yapısından dolayı kesinlikle çizgi karakter Aquaman ile eşleşirdi.

Pininfarina H2 Speed Modelinin Tasarımı

Pininfarina H2 Speed Modelinin TasarımıAracın kaportada bulunan iki hidrojen tankını bünyesinde barındıran kaputu ve dış kısmı, ağırlıklı olarak karbon fiberden oluşmuştur. Motoru soğutmak için aracın ön kısmında simetrik olarak iki adet büyük radyatör bulunmaktadır. Büyük dikey kanatları, arka difüzörleri ve yanal hatları aracın yere yapışmasını sağlamaktadır. 1420 kilogram ağırlığındaki bu araç, 1969’da tasarlanan şov arabası Ferrari Sigma Grand Prix Formula One modelinden ilham alınarak oluşturulmuştur.

Çeşitli iç ve dış geliştirmeler olmasına rağmen H2 Speed modelinin rengi, bu eski Ferrari modeline benzemektedir. Pininfarina H2 Speed modeli, uçan lüks araba Aeromobil Roadster kadar uçuk bir tasarım ürünü olmasa da hem ihtiyaç duyduğu yakıt hem de bilim kurgu filmlerinde kullanılan araçları anımsatan görünümü ile günümüz otomobillerinden oldukça farklı bir tasarıma sahiptir.

Gelecek nesil otomobillerin git gide daha da farklı tasarımlara sahip olduğu 2016 yılında dünyaya tanıtılan bu modeller, araba severlerin ve çevre dostu insanların fazlasıyla hoşuna gidecek gibi görünüyor. Su ile çalışan ilk otomobillerden biri olan Pininfarina H2 Speed ile neredeyse hiçbir yakıt ücreti harcamadan dünyayı dolaşmak istemez miydiniz?Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum