Yatırım yapmaya başla!

“Su Faturamı Nasıl Azaltabilirim” Diyenler için Etkili Öneriler

“Su Faturamı Nasıl Azaltabilirim” Diyenler için Etkili Öneriler

Bir ayda kaç litre su harcadığınızı daha önce hiç düşündünüz mü? Çamaşır, bulaşık yıkamak, banyo yapmak, çiçekleri sulamak ve daha pek çok farklı işinizde kullandığınız su miktarından diyorum ne kadar haberiniz var? Büyük ihtimalle siz de harcadığınız miktarı değil de ödediğiniz miktarı umursayanlardansınız. Ama tükettiğiniz her fazladan litre için cebinizden para çıktığını göz ardı ediyorsunuz. Hem bir tek cüzdanınızla kalsa iyi! Gereksiz yere harcadığınız suyun her bir damlası finansal durumunuzla birlikte doğaya da zarar veriyor. Tamam, su temel giderlerimizden bir tanesi olabilir! Yani onsuz yaşamamızın mümkün olmadığını elbette biliyorum. Ancak bu su tüketimimizi doğru bir şekilde yaptığımız, gereğinden fazla kullanmadığımız ya da faturalarımızı azaltamayacağımız anlamına da gelmiyor.

Evet, diyorum ki neredeyse hiçbirimiz tasarruflu bir şekilde su kullanımının nasıl olması gerektiğini bilmiyoruz. Hatta sağdan soldan duyduğumuz saçma tavsiyelerle tasarruf yapayım derken cebimize ve doğaya çok daha fazla zarar veriyoruz. Oysaki yapılabilecek çok fazla şey var. Belli başlı önerileri uygulayarak, temel giderlerimizden biri olan su faturalarımızı ciddi oranda azaltabiliriz. Hayatımızda birkaç küçük değişiklik yaparak ve birkaç yeni alışkanlık kazanarak bu zaruri giderimizden tasarruf yapabileceğimizi söylüyorum. Sonuçta paranızı çöpe atma gibi garip bir isteğiniz yoksa siz de aylık fatura masrafınızı azaltmak istersiniz değil mi? Elbette istersiniz. Hem finansal durumunuza katkı yapmayı hem de koyu bir çevreci olmasanız bile daha güzel yarınlar için dünyanın kaynaklarını akıllıca kullanmayı siz de istersiniz. İşte bu nedenle sizlere elektrik faturanızda gözle görülür bir fark yaratabilmeniz için bazı etkili önerilerden bahsedeceğim. Kazanacağınız birkaç yeni tasarruf alışkanlığıyla su tüketiminizi azaltmak için, hemen şimdi aşağıda göreceğiniz önerilere kulak vermenizi öneririm.

İşte su faturanızı azaltmak için kullanabileceğiniz etkili taktikler:

Kullandığınız Ürünlere Dikkat Edin!

Kullandığınız Ürünlere Dikkat Edin!Musluklarınızın bir damla su bile akıtmamasına, kısacası su tesisatınızda en ufak bir kaçak bile olmamasına dikkat edin. Çünkü küçük bir su kaçağı bile aylık su tüketiminizi ciddi oranda arttıracaktır. Buna ek olarak, kullandığınız klozet ve bataryalarda tasarruflu ürünleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Tasarruflu ürünler için para harcamak istemiyorsanız, klozetinizin su haznesinin içine 1 ya da 1.5 litrelik su dolu bir pet şişe yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. S

onuçta; tuvalete her girdiğinizde litrelerce su akıtıyorsunuz, öyle değil mi? Haznenize yerleştireceğiniz pet şişe sayesinde en büyük su israflarınızdan bir tanesinden kurtulmuş olacaksınız. İlaveten; eski musluklarınızı fotoselli musluklarla değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ya da var olan musluklarınıza her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz su tasarruf aparatı taktırabilirsiniz. Bu aparatlar suyun tazyikini arttırarak su kullanım miktarınızı azaltacaktır. İşte evinizde yapacağınız bu birkaç değişiklik bile ödediğiniz fatura miktarını azaltacaktır. Ama durun, dikkat etmeniz gereken daha pek çok farklı nokta var.

Banyoda Boşa Su Akıtmaktan Kurtulun!

Banyoda Boşa Su Akıtmaktan Kurtulun!Küvetiniz var mı? Yoksa haftada en az bir kere küvetinizi doldurup uzun uzun banyo keyfi mi yapıyorsunuz? Eğer bu soruya vereceğiniz cevap evetse, lütfen artık küvetinizi doldurmaktan vazgeçin. Zira bir küveti doldurmak için litrelerce su harcarsınız. Bunun yerine ayakta duş almaya başlayın. Hem sağlığınız açısından da iyi bir şey yapmış olursunuz. Ya da küvet doldurma alışkanlığınız olmayabilir ama her gün duş alıyorsunuzdur. Neden bu süreyi iki günde bir olarak değiştirmiyorsunuz? Hem artık uzmanlar bile her gün duş almanın sağlık açısından çok faydalı olmadığını söylüyor. Zira her gün duş almanın en başta cildinizin kurumasına neden olacağını biliyor olmalısınız. Evet, bu konuda da anlaştığımızı düşünerek diğer konulara geçiyorum.

Duş alacaksınız diyelim, suyun ısınmasını beklemek için siz de birkaç dakika bekliyorsunuz değil mi? Peki, bu sırada akıp giden su ne oluyor? Ne olacak, ziyan! İşte bunun önüne geçmek için, sıcak su gelmesini beklerken musluktan akan soğuk suyu bir kovaya doldurabilirsiniz. Daha sonra bu suyu çiçeklerinizi sulamak ya da temizlik yapmak amacıyla kullanabilirsiniz. Banyo esnasında dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi de tıraş olurken ve dişlerinizi fırçalarken muslukları kapalı tutmak olmalı. Ki çoğu insanın bu noktaya dikkat etmediğini tahmin edebiliriz. Sonuçta yapmanız gereken tek şey musluğu açıp kapatmak. Yani dişlerinizi fırçalarken musluğun açık olması bir işinize yaramıyor. Keza tıraş olurken de aynı şekilde! Mesela; her gün tıraş oluyorsanız bıçağınızı sıcak su dolu bir kap içinde temizleyerek gereksiz su kullanımı yapmamış olursunuz.

Çamaşır ve Bulaşık Konusuna Dikkat Edin!

Çamaşır ve Bulaşık Konusuna Dikkat Edin!“Aman ne var iki parça şey elimde yıkayayım, makineyi yeni boşalttım hemen dolmasın, beyazlar da birikmemiş ama yine de çalıştırmam lazım… “ Bu sözler size ne kadar tanıdık geldi? Siz de evinde bulaşık makinesi olduğu halde hala elinde bulaşık yıkamaktan vazgeçemeyenlerden biri olabilir misiniz? Büyük ihtimalle, evet. Ama sevgili hemcinslerim bu hareketiniz yüzünden hem cüzdanınıza hem de doğaya zarar veriyorsunuz. Burada hemcinslerim dedim çünkü çamaşır ve bulaşık işinden sorumlu olan kişi genellikle kadınlar oluyor. Sonuçta bu işlerle ilgilenen kişi kim olursa olsun artık elde yıkama alışkanlığından vazgeçilmesi gerekiyor. Hani o iki parça bir şey var deyip elinizde çamaşır, bulaşık yıkıyorsunuz ya, işte o sırada gerçekten israf yapıyorsunuz. Artık bu gerçeğin farkına varmayan kalmamasına rağmen ne yazık ki bile bile aynı israfları yapmaya devam ediyorsunuz. İşte bunu yapmayın. Yıkamak için makinelerinizi kullanın. Ama burada da olayı abartmayın. Yani makinenizi çalıştırmak için mutlaka dolmasını bekleyin.

Mutfak ve Bahçedeki Su Tüketimine Dikkat Edin!

Mutfak ve Bahçedeki Su Tüketimine Dikkat Edin!Su faturanızı azaltmak için yapmanız gereken bir diğer şey de mutfak ve bahçedeki su tüketiminize dikkat etmek. Mesela; sebzelerinizi, yeşilliklerinizi geniş bir kapta yıkayabilir ve bu suyu çiçeklerinizi, bahçenizi sulamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca çiçeklerinizi sulamak için ucu süzgeçli sulama kaplarından kullanmalı, yapraklar yerine çiçeklerinizin dibini sulamaya özen göstermelisiniz. Büyük bir bahçesi olanlar ve sulama işini hortumla yapmak zorunda kalanlar ise hortumların ucuna takılan tetikleyici püskürtücülerden kullanabilirler. Ayrıca arabanızı kendiniz yıkıyorsanız, hortum değil kova kullanmanızı öneririm. Zira arabanızla hortumla yıkarken gerçekten haddinden fazla su tüketirsiniz. Bulaşıklarınızı makineye yerleştirmek için ise soğuk suyla akıtırken, lavabonuzu tıpasını takabilir, biriken suyla akıtma işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Evet, ne diyorsunuz? Bu tasarruf önerilerini uygulamak çok da zor görünmüyor, öyle değil mi? Yapmanız gereken şey sadece biraz daha duyarlı davranmak! Neticede; tüm bu önerilere dikkat ederek siz de su faturalarınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Unutmayın ki dünyada harcadığınız bir damla suyun hayalini kuran insanlar var. Yani sahip olduğunuz bu nimetin farkına varın ve onu gereksiz yere israf etmekten vazgeçin.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum