Yatırım yapmaya başla!

Şu Ana Kadar En Fazla Kazanan 10 Kickstarter Kampanyası

Şu Ana Kadar En Fazla Kazanan 10 Kickstarter Kampanyası

Öncelikle dilimize yeni yeni yerleşmeye başlayan “Kickstarter” kavramının ne anlam ifade ettiğiyle başlayalım. Kickstarter, Amerika’da ortaya çıkmış ve zamanla dünyaya yayılmış bir internet girişimidir. Amaç ise basit, yetenekli insanların maddi zorluklar nedeniyle bu yeteneklerini sergileyememelerinden kaynaklı olarak onlara maddi imkanlar sunmak. Biraz daha konuyu açacak olursak; bir fikriniz var ama bunu yapacak yeterli maddi gücünüz yok. Kickstarter’e başvuru yapıyorsunuz projeniz onaylanırsa, fikriniz sitede yayınlanıyor. Tabi ki burada birde proje için bir miktar para seviyesi belirliyorsunuz. Sitede projeniz yayınlandığı süre içinde bu paraya ulaşırsa, site size parayı gönderiyor. Ulaşmazsa proje için bağış yapanlara paraları iade ediliyor.

Oldukça basit ya da imkansız gibi gelen bu yapı kısa sürede dünyanın dört bir tarafını sardı. Ayrıca bu yapıdan herkes karlı çıkıyor. Site o kadar talep alıyor ki inanılması gerçekten güç. İlk başta belirli projeler üzerine başlayan yapı şu anda birçok dalda hizmet veriyor. Oyunculuk, yönetmenlik, yazarlık gibi alanlar bunlardan bazıları. İstanbul merkezli olan ülkemiz Nowhere Studios’un üstlendiği “Monochroma” da Kickstarter üzerinden tüm oyun severlerden destek bekliyor. Örnekleri daha da çoğaltmak fazlasıyla mümkün. Dilerseniz en fazla kazanan Kickstarter kampanyalarına birlikte göz atalım.

İşte karşınızda şu ana kadar en fazla kazanan 10 Kickstarter kampanyası:

10 Micro

3.4 Milyon Dolar

MicroListede 10 numarada yer alan ürün, evde kullanılmak üzere tasarlanmış 3-D yazıcı Micro’dur.
Kickstarter kampanyası site tarafından kabul edilip, ilgililere sunulduğunda hedef 50.000 dolar toplayabilmekti. Fakat proje öyle sevildi ki tam 3.4 milyon dolar bağış toplandı.

9 Reaper Minyatür Kemikler

3.429.235 Dolar

Reaper Minyatür KemiklerKüçük oyun, kendi yaratıcısının hayal ürünü olan geniş bir yelpazede farklı karakterlere sahiptir. Onlar çeşitli oyunlar oynamak için kullanılır, ancak bu proje çocuk oyuncağından çok yetişkinler içindi. Proje için bağışlar inanılmaz şekilde 3.429.235 dolara kadar yükseldi.

8 Mighty No.9

3.8 Milyon Dolar

Mighty No.9Bu oyun 2D grafik dönemine geri dönüyor. Kickstarter kampanyasına Mega Man serisinin yaratıcısı tarafından öncülük edilmiştir. İnsanlar onun nostalji etkisini gördü ve 3.8 milyon dolar üzerinde bağış yaptılar.

7 Proje Eternity

3.986.929 Dolar

Proje EternityListesinde başka bir yazılım projesine göz atıyoruz, bir rol üstlenme oyunu. Grup oynama için tasarlanan bu kampanya sitede görücüye çıktığında tam 3.986.929 dolar bağış toplandı ve Kickstarter üzerinde oldukça popüler oldu.

6 Torment: Numenera Tides

4.188.927 Dolar

Torment: Numenera TidesBaşka bir rol üstlenme oyunu başlığında ise doğada geçen bir fantezi oyunu Torment: Numenera Tides var. Oyun, etkileyici bir şekilde 4.188.927 dolar bağış topladı.

5 Reading Gökkuşağı

5.4 Milyon Dolar

Reading GökkuşağıReading Rainbow çocuklar için yıllarca TV dizisi oldu ve Kickstarter kampanyası izleyicilere onun yeni neslini getirdi. Fikir eski sürümleri dijital biçime çevirerek eski dönemlerin bir arşivini oluşturmak ve her türlü günümüz cihazında kullanılabilir olmalarını sağlamaktı. 1 milyon dolar hedefli proje tam 5.4 milyon dolar bağış elde etti.

4 Veronica Mars

5.7 Milyon Dolar

Veronica MarsBir uzun metrajlı TV dizisi işleve geçebilmek için 5.7 dolardan fazla yatırım topladı. Film başarıyı Kickstarter kampanyasına borçludur.

3 Pono

6.2 Milyon Dolar

PonoPono, sevdiğiniz öğeleri dijital ortamda saklamak için 12 gigabayt belleği olan bir cihazdır. Pono bu projeyi gerçekleştirmek için 6.2 milyon dolardan daha fazla bağış topladı.

2 Ouya

8.5 Milyon Dolar

OuyaOuya, android tabanlı çalışan yenilikçi bir video oyunu platformudur. Kickstarter üzerinden toplanan 8.5 milyon dolar bu cihazın tasarlanması ve üretime konulması için oldukça çarpıcı bir başarı oldu.

1 Pebble

10.266.845 Dolar

PebblePebble akıllı saat tam olarak 10.266.845 dolar bağış topladı. Şu an eBay üzerinden satışa çıkan saat, Android veya iOS cihazlarınızdan bildirim alabiliyor. Bu saatle mesajlarınızı da okuyabilirsiniz. Kickstarter tarihinin en yüksek kampanyası olarak ünlenen saat başarısını kanıtladı. Kısa sürede birçok iletişim firması bu saati geliştirerek çok satan ürünlerine ekledi.

Aslında gerçekten istenildiğinde internetin ne kadar yararlı kullanılabileceğine en güzel örneklerden biri bu proje. En güzel tarafıysa bu olaydan herkesin kazançlı çıkması ve maddi gücü olmayan yetenekli bireylere imkanlar sunulması. Ne dersiniz, böyle bir projeniz var mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Web Girişimleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum