Yatırım yapmaya başla!

Stuttgart Dizel Yasağını Resmileştirirken GM’nin Kore Fabrikasını Tesla Tedarikçisi Alıyor!

Almanya dizel yasağını kanunlaştırırken, Güney Kore'de ise GM tesisi elektrikli araçlar için el değiştirdi!
Stuttgart Dizel Yasağını Resmileştirirken GM’nin Kore Fabrikasını Tesla Tedarikçisi Alıyor!

2018 yılının yaz dönemlerinde Almanya, dizel otomobillere karşı en sert tutumunu sergilemişti. Mercedes ve VW gibi şirketlerin evi olan ülkede ilk yasak girişimleri için imzalar toplanmıştı. Halen daha oyun olduğu ve anlaşmalı olduğu düşünülen VW’nin DieselGate durumları yasakların fitilini ateşleyen etken olmuştu.

ABD’de çıkan bu olay Alman mahkemelerine de yansımış Mercedes, Porsche, Audi ve VW’nin çoğu alt markası bundan etkilenmişti. Almanya’da dizel kararları sürerken GM kanadında da gelişmeler olduğunu gördük. Kore’deki fabrikasını satılığa çıkartan şirkete Amerikalı Tesla’nın tedarikçisi Myongshin talip oldu. İşte detaylar…

Stuttgart dizel yasağı 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Dizel yasağında tüm motor tipleri olmayacak. Emisyon sınırlarına uyanlar şehre girebilecek. Euro 4 dizel üniteler emisyon standartlarını karşılayamadığı ve çevreyi daha çok kirlettiği için ilk elenen oldu. Keza aynı şeyler Euro 4 altındaki dizel motorlar içinde geçerli.

Green parlamenter grubunun başkanı Andreas Schwarz “2019’dan itibaren eski 4 Euro ve altındaki dizel motorlar için yeşil çevre bölgesinde, yerel sakinler için bir geçiş düzenlemesi ve esnaf ve teslimat hizmetleri için makul istisnalar olacak bir sürüş kısıtlaması olacak” dedi.

Alınan kararların dizel kullanıcılarını cezalandırılması olarak da görülüyor. Eski düzene sahip motorin yakıtlı araçlar için insanlara bir teşvik paketinin sunulmadığı söyleniyor. Ağırlıklı VW ve grup araçlarından çok muzdarip olan halk içerisinde uygulamanın saçma olduğunu da düşünenler bulunuyor elbette.

Şimdilik güvende olan Euro 5 normlarındaki dizel motorlu araçlar, Almanya sokaklarında dolaşabilir. Kanunlardaki bu sert hazırlıkların hemen olmasa bile Euro 5’inde yasaklanmasına neden olabilir düşüncesi akıllarda dolaşıyor.

General Motors, EV araç tesisine dönüşecek fabrikasını Hyundai’nin de tedarikçisi olan Myongshin’e sattı.

Myongshin, 2021’de 50.000 elektrikli araç ve 2025’ten itibaren 150.000 elektrikli araç üretmek için başlangıçta GM fabrikalarına 176 milyon dolar harcamayı planlayan daha büyük bir şirketler grubunun bir parçası.

Söylentilerde GM’nin Kore fabrikasını Tesla’nın aldığı söylendi ancak bu doğrulanmadı. Bu tesisi almayı mantıklı yapan Güney Kore-Amerika arasındaki serbest ticari anlaşması! Yani EV araçlar için aslında cazip bir bölge. Myongshin sayesinde 900 yeni iş kolu ve 2.000 kişilik bir işçi kadrosuna ihtiyaç duyulacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum