Yatırım yapmaya başla!

Stressiz Bir İş Günü Geçirmek için Yapılması Gerekenler

Stressiz Bir İş Günü Geçirmek için Yapılması Gerekenler

Stres ve iş hayatı! Neredeyse etle tırnak gibi olmuş bu iki kavramı birbirinden ayrı düşünemiyoruz, öyle değil mi? Evet, harika bir işe sahip olduğunu söyleyenler bile, iş hayatının en büyük stres kaynaklarından biri olduğunu kabul ederler. Bu böyledir! Her şeyin yolunda gittiği zamanlarda bile, iş hayatı insanı ister istemez strese sokar. O an her şey yolunda olsa bile, yarın düşünülür ve gerilim yine başlar. Müşterilerin istekleri, üstlerinizin beklentileri, takım arkadaşlarınızın davranışları, yetiştirilmesi gereken dosyalar, terfi alabilmek için herkesten çok çalışmaya çalışmak derken; bir bakarsınız yine yay gibi gerilmişsiniz.

Evet, iş hayatının kişiyi strese soktuğu herkes tarafından bilinen bir gerçek! Üstelik içinde bulunduğumuz zamanda bu stres eskiye göre çok daha fazla hissediliyor. İnsanların daha çok para kazanabilmek, daha iyi pozisyonlarda çalışabilmek, kariyerinde yükselmek gibi umutlarla kendini parçalarcasına çalışması ve ekmeğin aslanın ağzında olması, mesai saatlerinin yoğun bir baskı altında geçirilmesine neden oluyor. Günümüzde ekmek kapısını kaybetme korkusuyla sürekli endişe içerisinde olan o kadar çok çalışan var ki onlara bakınca durumun böyle bir hal almasına üzülmemek elde değil diye düşünüyorum. Tamam, başarılı olmak için strese de ihtiyacımız var, ama ne yazık ki çoğu kişi stresi olumlu olarak yaşayamıyor. Yani pek çok kişi başarılı olmak için ihtiyaç duyduğu stres düzeyini fazlasıyla aşarak, bu durumdan olumsuz yönde etkileniyor. İşte bu nedenle, sizlerle konuşmak istediğim konu iş hayatındaki stresi yenmek üzerine!

Evet, hemen şimdi stressiz bir iş günü geçirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar neymiş bir bir inceleyeceğiz. Diğer bir deyişle; mesai saatlerini daha mutlu bir şekilde geçirmek isteyenlerin uygulayabileceği tavsiyeler üzerine konuşacağız. Böylece hem iş hayatındaki başarınızı arttıracak hem de özel hayatınızda çok daha başarılı ilişkiler kurabileceksiniz. Çünkü evinize patlamaya hazır bir bomba gibi girmemiş olacak, eskiye nazaran stressiz bir iş hayatınız olduğu için çok daha rahat bir şekilde kafanızı yastığa koyabileceksiniz. Haliyle bu da sizi genel anlamda başarıya götürecektir.

İşte stressiz bir iş günü geçirmek için dikkat etmeniz gerekenler:

Sakın Ola Kahvaltıyı Atlamayın!

Sakın Ola Kahvaltıyı Atlamayın!Güzel bir uyku çektiğinizi düşünerek, kahvaltıyı atlamamanız gerektiğini söylüyorum. Yani çoğu insanın yaptığı gibi, kahvaltıyı atlayarak mesaiye 1-0 yenik başlamamalısınız. Çünkü kahvaltı size gün boyunca ihtiyacınız olan enerjiyi verecek en önemli öğündür. Bu yüzden, 15 dakika fazla uyuyacağım diye kahvaltıyı es geçmemelisiniz. Normalden biraz daha erken kalkarak, kendinize şöyle güzel bir kahvaltı hazırlamak çok da zor olmasa gerek, diye düşünüyorum! Kaldı ki ilk başlarda kahvaltı hazırlamak ve yapmak size zor gelse de kısa süre içinde kahvaltı etmeden dışarı çıkamayanlardan biri olacağınızın garantisini verebilirim. Kısacası, sağlıklı bir şeyler yemek size o fazladan uykunun vereceğinden çok daha fazla şey verecektir. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz.

Öğle Aranızı Doğru Kullanın!

Öğle Aranızı Doğru Kullanın!Evet, mutlu bir iş günü geçirmek istiyorsanız, öğle aralarınızı akıllıca kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Mesela; hazır havalar da ısınmışken bol bol D vitamini almalı, güneşin muhteşem gücünden faydalanmalısınız. Ağır şeyler yemekten vazgeçmeli, “ne yersen osun” felsefesinin doğruluğuna güvenmelisiniz. Yemeğinizi iş yerinizde yiyor olsanız bile dışarı çıkmak için mutlaka kendinize zaman bırakmalı, bu sırada aklınızı dağıtmak için farklı bir şeyler yapmalısınız.

Hiçbir şey yapamıyorsanız yanınıza güzel bir bitki çayı ya da taze sıkılmış meyve suyu alarak; terasa, o da olmadı balkona, o da olmadı camın önüne geçerek bol bol temiz hava almalısınız. Sonuçta öğle tatilinizi nasıl geçirdiğiniz, günün geri kalanını nasıl geçireceğiniz üzerinde büyük oranda etkili olacaktır. İşte bu nedenle, yemek molanızı eğlenceli hale getirmelisiniz. İsterseniz, iş verimini arttırmak için öğle tatilinde yapılması gerekenler neymiş inceleyerek hem stres düzeyinizi azaltabilir hem de üretkenliğiniz üzerinde gözle görülür fark yaratabilirsiniz.

Bir Sonraki Günün Planını Yapın!

Bir Sonraki Günün Planını Yapın!Mesaiye başladığınızda ne yapacağınızı bilerek harekete geçmek istiyorsanız, her zaman bir sonraki günün planını yapmalısınız. Çünkü çoğu çalışanın en büyük sorunu budur! Yani sabah 9’da işe başlıyorsanız, gerçekten 9’da başlamış olun. Bir saatinizi ne iş yapmanız gerektiğini düşünerek, bir önceki günün işlerini kontrol ederek, masanızı, dosyalarınızı temizleyerek geçirmeyin. Çünkü bu şekilde işe başlama saatiniz üzerinden ne kadar çok zaman geçtiğini görecek ve “hala hiçbir şey yapmamışım” diyerek kendi kendinizi strese sokacaksınız. Hepinizin bildiği gibi, insan baskı altındayken yapabileceğinden çok daha azını yapabilir ve performansını tam olarak gösteremez. Eğer böyle bir durum yaşamak istemiyorsanız, ya iş yerinizde ya da akşam eve gittiğinizde ertesi gün yapacaklarınızı kafanızda canlandırmalı ve sabah ne yapacağınızı bilerek gönül rahatlığıyla mesaiye başlamalısınız. Sadece deneyin ve bu dediğimin ne kadar etkili olacağını görün.

Bir Gün İçinde Ne Kadar İş Yapacağınızı Bilin!

Bir Gün İçinde Ne Kadar İş Yapacağınızı Bilin!Stressiz bir iş günü geçirmek için gün içinde ne kadar iş yapacağınızı bilmelisiniz. Hani az önce ertesi gün yapacaklarınızın planını yapın demiştim ya, işte onu abartmadan yaptığınızdan emin olun. Diğer bir deyişle, üzerinize yapamayacağınızdan fazla sorumluluk yüklemeyin. Atıyorum, bir gün içinde ancak 5 dosyayı teslim edebiliyorsanız, o zaman 6 tane yapmaya çalışmayın. Yani kendinizin farkında olun. Daha çok çalışmak, patronunuzun gözüne girmek, takım arkadaşlarınız arasında en iyisi olmak için kendinizi yok yere paralamayın. Hem zaten kaldıramayacağınızdan daha fazla yük sırtlanırsanız; yapabileceğiniz işleri de yapamamaya başlar ve doğal olarak olumsuz sonuçlar elde edersiniz. Uzun lafın kısası; yeteneklerinizin ve kapasitenizin çok üzerine çıkmaya çalışarak kendinizi strese sokmamalısınız diyorum.

Kafanızı Toplayamadığınızda Mola Verin!

Kafanızı Toplayamadığınızda Mola Verin!Evet, belki yarım saat önce mola vermiş olabilirsiniz. Yetiştirmeniz gereken işleriniz, teslim edilmesi gereken evraklarınız da olabilir. Ama siz yine de mola verin! Çünkü bu sizin için dakikalar boyunca ekrana boş gözlerle bakmaktan çok daha yararlı olacaktır. Zira hiçbir iş yapamadığınızda, ister istemez strese girer ve elin ayağa dolaşması durumunu hiç abartısız eksiksiz bir şekilde yaşarsınız. Bu nedenle, dağıldığınız anlarda kendinizi zorlamak yerine biraz ara vermeyi deneyin. Eğer imkanınız varsa çıkıp biraz hava alın, sakinleştirecek bir şeyler için, eğlenceli şarkılar dinleyin, işin dozunu kaçırmadan azıcık sosyal medyada takılın. Emin olun, bu şekilde mesai saatlerinizi çok daha verimli ve stressiz bir biçimde geçireceksiniz. Sonuçta, kendinizi zorlamanın anlamsız olduğunu anladığınız anlarda küçük bir mola vermekten çekinmemelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum