Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Stratejistler S&P 500’ün 2021’de 4000-4500 Arasında Olmasını Bekliyor

CNBC tarafından yayımlanan ankete katılan stratejistlerin çoğu S&P 500 endeksinin 2021'de 4000 ile 4500 puan arasında olmasını tahmin ediyor.
Stratejistler S&P 500’ün 2021’de 4000-4500 Arasında Olmasını Bekliyor

Koronavirüs salgınında yeni dalgalar ve aşı haberleri ile karışık seyreden piyasalar, ülkelerin ekonomik verileriyle gerçekleri göz önüne seriyor. 2021 yılı beklentileri de aşı ve teşvik paketi gelişmelerine göre şekilleniyor.

CNBC International tarafından yapılan ve büyük ABD merkezli finans kuruluşlarından 20 pazar stratejistinin katıldığı anket ile S&P 500 için 2021 beklentileri incelendi. Buna göre; ABD hisse senedi piyasasının gelecek yıl yükselmeye devam etmesi bekleniyor. Ayrıca gösterge endeksinin mevcut seviyesinden %8 ila %22 arasında yükselmesi tahmin ediliyor.

Ankete katılan 20 stratejistin 12’si S&P 500 endeksinin gelecek yıl 4000 ila 4500 puan arasına yükseleceğini ifade ettiler.
S&P 500 Yılbaşından Bu Yana Performans
Grafik: MarketWatch

Endeks, dünkü işlemleri 3691,96 puandan sonlandırdı ve 2020 yılının kapanış zirvesinin hemen yakınına ulaşmış oldu. Endeks, güne hafif ekside başladıktan sonra günü negatif bölgede geçirdi. Günün en yüksek seviyesini 3697,41 puan ile kaydeden endeks, en düşük 3678,88 puanı gördü. Endeks 1 yılın en yüksek seviyesi olan 3699,20 puana yakın seyrini koruyor.

Günlük bazda negatif performans kaydeden endeksin, orta ve uzun vadede pozitif getirileri söz konusu. Yılbaşından bu yana %14,27 oranında pozitif performans kaydeden endeks, 1 yıllık bazda %17,73 oranında getiri sağladı.

Stratejistlerin 14’ü gelecek yıl hisse senetleri hakkında görüşlerinin ihtiyatlı iyimser olduğunu belirtirken, 3’ü çok iyimserdi. Başka bir 3’ü ise ihtiyatlı olduklarını ifade ettiler. İyimser analistler, ABD’de devam eden ekonomik canlanmaya ve Birleşik Krallık da dahil birkaç ülkede başlayan aşı piyasaya sürümlerini umut olarak gösterdiler.

Katılımcı 4 stratejist, S&P’nin 2021’i 3500 ila 4000 arasında bitireceğini tahmin ederken, diğer 4 tanesi 3000 ila 3500 aralığına düşebileceğini söyledi. Ankete katılanlar arasında geniş hedef aralığı, Covid-19 aşılama süreci başlarken üretim ve dağıtım planları konusundaki belirsizliğin altını çizdiler.

Worldometer verilerine göre ABD’de 15 Eylül’de koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı 200 bini geçerken, 300 bine yaklaşmaya başladı.
ABD Koronavirüs Toplam Ölüm
Kaynak: Worldometer

Günlük yeni vaka sayısı 4 Aralık tarihinde 237.575 ile en başından beri en yüksek rakamı kaydederken, toplamda 15,4 milyona yakın kişi koronavirüse yakalandı. Dünya genelinde bu vaka sayısı ile ilk sırada yer alırken, ikinci sırada Hindistan 9,7 milyonu geçen vaka sayısıyla yer alıyor.

Ankete katılan çoğu analist gelecek yıl için iyimserken bir analist, “2021’e doğru ilerlerken, aşıların dağıtımı ve küresel ekonomik faaliyetin artmasıyla birlikte daha geniş hikayenin ABD’de ve küresel olarak ekonominin gerçek yeniden açılması olmaya devam edeceğine inanıyoruz,” dedi.

Analist, gelecek yıl büyüme ve kazançların toparlanacağı senaryoda, faizler düşük kaldığı ve sisteme mali teşvik eklendiğini belirtti. Bunun genel olarak risk varlıkları için elverişli bir zemin olacağına dikkat çekti. Başka bir katılımcı ise “S&P 500 kazançlarındaki toparlanma ile birlikte düşük oranların, hisse senetlerinin 2021’de yeni zirvelere çıkmasına neden olacağını düşünüyoruz,” dedi.

Stratejistlere dolar, Euro, yuan, yen ve sterlin arasında favori paralarının hangisi olduğu da sorulurken, sadece 3’ü ABD dolarını favori olarak seçti.
USD/CNH Paritesi Tahminleri
Grafik: Piyasa.Paratic.com

20 stratejistin 6’sı 2020’de en iyi kazancı Euro’nun sağlayacağını belirtirken, 7’si Çin yuanını seçti.Ankete katılan büyük bir kurum ise yuanın 2021 sonunda dolar karşısında 6,25’i vuracağını tahmin ediyor. USD/CNH paritesi %0,02 oranında ekside 6,5210 seviyesinden işlem görüyor.

Bir stratejist, “Euro’nun, bölgenin hem yılın açılış aylarından sonra çift dipli resesyondan kaynaklanan toparlanmasıyla hem de gevşek ABD maliye ve para politikalarının yanı sıra ABD ticaret ile bütçe açıklarının artmasıyla ilgili endişeler nedeniyle yükselmesini bekliyoruz. Artan emtia fiyatları için Avustralya doları ve Çin’in devam eden ekonomik toparlanmasıyla desteklenen Çin yuanı mansiyon ödülü alıyor,” ifadelerini kullandı.

Bir başka katılımcı ise Euro bölgesi politikalarının pandemiden sonra Avrupa’nın ekonomik toparlanmasına olan güveni artıracağını tahmin etti. Stratejist, “Aslında Euro’nun gelecek yılın başlarında düşeceğini düşünüyorum, ancak sürpriz bir hareketle önümüzdeki yılın büyük bölümünde son rallisine devam edecek,” dedi.

Hisse seçimi konusunda ise Exxon Mobil, Chevron, Baker Hughes, Boeing, Qualcomm, Visa ve Disney’in ön plana çıktığı görüldü. Yatırımcıların virüs sonrası yeniden açıklmadan fayda sağlayacakları ucuz konjonktürel hisse senetlerini sevdiklerine dikkat çekilirken, bu hisselerin daha büyük ekonominin ivmesiyle hareket ettiğini hatırlattılar.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum