Yatırım yapmaya başla!

26 Tarım Ürünü için Kurulan Takip Masaları Faaliyetlerine Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı insan ve hayvan beslenmesi için kullanılan, stratejik önemi olup, fiyatı en çok değişkenlik gösteren 26 tarımsal ürün için takip masaları kurdu. 7 masa olarak yapılacak olan çalışmalarda uzmanlar faaliyetlerine başladı.
26 Tarım Ürünü için Kurulan Takip Masaları Faaliyetlerine Başladı

Tarımsal ürünler bazı hasat dönemlerinde bereketli gelerek üreticisinin yüzünü güldürürken, bazı dönemlerde oldukça düşük ürün verebilmekte. Bunun elbette farklı farklı sebepleri bulunuyor. Kimi zaman yanlış yol izlenmesi, kimi zaman bitkisel hastalıkların meydana gelmesi, bazen de rüzgar ve yağış gibi doğa olayları ürün verimsizliğine yol açabiliyor.

Ancak ülke için stratejik öneme sahip ve fiyatı en fazla değişken olan bazı ürünlerin hasat zamanında ne kadar elde edileceği ve toprak mahsulü ofislerinde ne kadar bulunduğuna dair bilgiler oldukça önemli.

Bu ürünlerin takip edilmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı bir süre önce takip masalarının kurulacağını açıklamıştı. Bakan Bekir Pakdemirli takip masalarının kurulumunun tamamlandığını ve faaliyete başladığını duyurdu.

26 ürün için tavsiye niteliğinde politikaların paylaşılacağı 7 tane takip masası kuruldu.

Takip MasalarıSöz konusu ürünler arasında; kayısı, incir, soya, aspir, kanola, pamuk, ayçiçeği, hububat, nohut, mercimek, patates, kurusoğan, çay, fındık, kiraz, zeytin, zeytinyağı, üzüm, kuru fasulye gibi ürünler yer alıyor. Bunların ortak özelliği ise dış ticarete konu olmaları ve ülke için stratejik değerde olan ürünlerden oluşmaları.

Bir diğer önemli nokta ise insan ve hayvan beslenmesinde kullanılan temel besin maddeleri olmalarının yanında, arz açığı olan bitkisel ürün sınıfında yer almaları. Aylık, üç aylık ve altı aylık dönemler halinde hazırlanacak olan raporlar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından takip edilecek.

Tek elden güvenilir bir şekilde hazırlanan veriler düzenli olarak raporlanıp güncellenecek. Bu sayede ülkemizde yetiştirilen önemli tarım ürünlerinin güncel durumu bakanlığın elinde olacak. Takip masalarında çalışan uzmanlar sahaya inerek çiftçilerle ve üreticilerle bir araya gelecek.

Bu ziyaretler sonucunda tarımsal ürünlerin nasıl ekildiği, verimi, ticaretinin yapılış şekli, maliyeti, fiyatları, stoklarında ne kadar ürün bulunduğu, rekolte tespiti, tohum durumu gibi bütün ayrıntılar öğrenilip gerekli raporlar hazırlanacak. İlk yapılan çalışmalar sonucunda ise buğday ekim alanlarında artış olacağı tahmin ediliyor. Bunu gerekçesi olarak satış fiyatlarındaki artış ve hükümetin verdiği hububat desteklerinin yükseltilmesi gösteriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum