Yatırım yapmaya başla!

Stratejik Güvenden Yoksun Bir ABD-Çin Anlaşması, Küresel Ekonomi için Tehlikeli

Singapur’un Ticaret ve Sanayi Bakanı Chan Chun Sing, ABD ile Çin’in stratejik güven olmadan bir anlaşmaya varmasının daha parçalanmış bir küresel ekonomiye yol açabileceğini söyledi.
Stratejik Güvenden Yoksun Bir ABD-Çin Anlaşması, Küresel Ekonomi için Tehlikeli

Singapur’un Ticaret ve Sanayi Bakanı Chan Chun Sing, bugünkü açıklamasında ABD ve Çin’in nihayetinde ulaştığı herhangi bir anlaşmanın stratejik güvenden yoksun olabileceğini ve bunun küresel ekonomi üzerinde tehlikeli etkiler yaratabileceğini söyledi.

Sık sık dünya çapındaki ekonomik büyüme için büyük bir risk olarak gösterilen ticaret savaşı hakkında konuşan Singapurlu bakan, her iki tarafın da anlaşma isteklerini göstermesine rağmen Pekin ile Washington’ın farklılıklarını kısa sürede çözebileceklerinden emin olmadığını dile getirdi.

İki tarafın anlaşmaya varma hedeflerinin uyumluluğundan emin olması gerektiğini vurgulayan Chan Chun Sing, aksi takdirde ABD-Çin anlaşmasının küresel ekonomiyi parçalanmış bırakacağını aktardı.

Singapur Ticaret Bakanı Stratejik Güvenden Yoksun Bir ABD-Çin Anlaşması, Küresel Ekonomi için Tehlikeli“Anlaşmaya varsalar da ya da ne tür bir anlaşma yaparlarsa yapsınlar, stratejik güven eksikliğinin daha önemli bir faktör olacağını düşünüyorum” dedi. Chan bu güven olmadan ülkelerin tedarik zincirlerini parçalayarak ya da parçalanmış bir dünyada tedarik zincirlerini çeşitlendirerek kendi ekonomilerini riske atma eylemlerine başlayacaklarının üzerini çizdi. Ve bunun dünya ekonomisi için en tehlikeli yörünge olduğunu savundu.

Kaldı ki şirketlerin artan tarifelerden kaçınmak için üretimlerini Çin dışına çıkardıklarına dair işaretler vardı.

Singapur Ticaret Bakanı Ülke Ekonomik Esneklik Çabalıyor Ancak bazı uzmanlar, böyle bir değişimin küresel üretim için en verimli yol olmayabileceğini çünkü Vietnam gibi alternatif yerlerin, dünyanın fabrikası olarak Çin’in yerine geçmeye hala pek çok yıl uzakta olduklarını öne sürüyorlardı. Singapur’un ihracata bağımlı ekonomisi de ticaretteki küresel yavaşlama nedeniyle etkilenmişti. Güneydoğu Asya ekonomisi Nisan-Haziran döneminde çeyreklik bazda yüzde 3.3 daralırken hükümet geçen ay, 2019 için resmi büyüme tahminini düşürmüştü.

Ticaret Bakanı Chan, şehir devletinin bir resesyondan kaçınabileceğini ancak zorlu dış ortamın Singapur’un beklentilerini daha da ağırlaştırabileceğini kabul etti.

Singapur Ticaret Bakanı Resesyon Kaçabiliriz Yorumu Hükümetin ve şirketlerin Singapur ekonomisini daha esnek hale getirmek için çaba harcadıklarını dile getiren Chan şöyle konuştu: “Uzun vadeye odaklanmayı tercih ediyoruz. Ticaret portföyümüzü çeşitlendirmeye devam ediyoruz, mevcut ticaret ortaklarımız ve yeni ortaklarımızla daha fazla ticaret anlaşması, daha önemli ticaret anlaşması yaptığımızdan emin oluyoruz.”

Bu anlaşmalardan birinin, bu yılın sonunda ya da 2020’nin başlarında sonuçlanabilecek olan Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık olduğunu belirten Chan, bunun yanında Singapur hükümetinin “kolaylıkla yerinden edilemez” uzun vadeli yatırımları çekmek için çalıştığını kaydetti ve şöyle dedi:

“Bence insanlar belirsizlik zamanlarında güvenli bir liman istiyor. Burası Singapur’un sadece kurallar ve düzenlemeler açısından değil ayrıca işletmelerin ihtiyaçlarına ayak uyduracak ilerici kurallar ve düzenlemeler ve ayrıca fikri mülkiyet hakları korumaları açısından güçlü yönlerini açığa çıkardığı yer.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum