Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Stoltenberg: Putin’in Amacı NATO’yu Bölmekti

Putin’e askerlerini geri çekmesi yönünde çağrı yapan NATO Genel Sekreteri, Ukrayna gibi riskli olan ülkelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Stoltenberg: Putin’in Amacı NATO’yu Bölmekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Savaşın başından bu yana sık sık kameralar karşısına geçerek açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün bir kez daha basın toplantısı düzenledi.

NATO’nun kuruluş anlaşmasının net bir şekilde güvenlik ortamına gönderme yaptığını ve bunun için gerekli olan her şeyi yapacaklarını dile getirdi.

Fakat şu anda güvenlik ortamında olmadıklarını belirten Stoltenberg, “Rusya, Gürcistan’ı işgal etti, Kırım’ı ilhak etti şimdi de Ukrayna’yı işgal etti. Biz de gerekli olanı yapacağız.” dedi.

Putin’in Ukrayna silahlı kuvvetlerinin gücünü, Ukrayna halkının birliğini, cesaretini ve liderlerini hafife aldığını belirten Stoltenberg, Kiev’i birkaç günde alma planının da başarısız olduğunu dile getirdi.

“Putin Askerlerini Geri Çekmeli”

"Putin Askerlerini Geri Çekmeli"Risk altında olan tüm NATO ülkelerine destek olunması gerektiğini belirterek, Gürcistan’ın karşı karşıya olduğu zorlukların da bulunduğunu aktardı.

Şu ana kadar Ukrayna silahlı kuvvetlerinin gücü ve kapasitesinin rus kuvvetlerine direnebildiğini ve onları yavaşlatabildiğini söyledi.

“Ukrayna kuvvetleri ve halkını takdir ediyorum. Rusya halen askeri güç olmaya devam ediyor.” diyen Stoltenberg, şu an ihtiyaç duyulan tek şeyin Putin’in askerlerini geri çekmesi ve savaşı durdurması olduğunu ifade etti.

AB ve NATO müttefikleri olarak Ukrayna ordusuna destek vermeye devam ettiklerini ve yaptırımlar uygulayarak Rusya üzerinde görülmemiş ekonomik maliyetler ortaya çıkardıklarını anlattı.

Sözlerine “Putin’in amacı NATO’yu bölmekti ama ortaya çıkan sonuç NATO’nun birleşmesi oldu, Ukrayna’nın birliğini güçlendirmiş oldu. Ukrayna halkının kararlılığını arttırmış oldu.” diyerek devam eden isim koordineli çalışmayı sürdürmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu