Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Stoltenberg: İsveç’in NATO Üyeliği Mümkün Ancak Garantisi Yok

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in üye olmak için üzerine düşeni yerine getirdiğini söyleyerek 11-12 Temmuz'daki NATO Zirvesi'ne işaret etti. İşte detaylar;
Stoltenberg: İsveç’in NATO Üyeliği Mümkün Ancak Garantisi Yok
HABER GİRİŞ

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargahında düzenlenen Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde konuştu. Stoltenberg, İsveç’in üyeliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İsveç’in üyeliğinin 11-12 Temmuz’daki NATO Zirvesi’ne kadar mümkün olduğunu ancak bunun garantisini veremeyeceğini belirtti.

İsveç’in NATO üyeliğinin Vilnius Zirvesi’ne yetişme ihtimaline ilişkin gazetecilerden gelen soruyu yanıtlayan Stoltenberg, Ankara’da dün Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki Daimi Ortak Mekanizma toplantısının yapıldığını bildirdi. Toplantının, yapıcı bir ortamda geçtiğini kaydetti.

İsveç Taahhütleri Yerine Getirdi

Geçen sene yapılan Madrid Zirvesi’nde uzlaşılan Üçlü Muhtıra kapsamında İsveç’in taahhütleri yerine getirdiğine işaret eden Stoltenberg, şöyle konuştu;

“Türkiye’nin meşru güvenlik endişeleri vardır. Hiçbir müttefik, Türkiye kadar terörden zarar görmemiştir.”

GCM Yatırım Banner

İsveç’in üyeliği Vilnius Zirvesi’ne kadar mümkün olduğunu ancak bunun garantisini veremeyeceğini vurguladı. İsveç’in katılımının en kısa zamanda gerçekleşmesi için çalıştıklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmelerden ve bu hafta daimi mekanizmanın toplanmasından memnuniyet duyduğunun da altını çizdi.

Stoltenberg: Görev Süremin Uzatılmasını Talep Etmeye Niyetim Yok

Geçen haftaki ABD ziyareti ve görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağına dair gelen soruya Stoltenberg, Washington’da ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinde 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO Zirvesi’ni ve gündemdeki konuları görüştüklerini bildirdi.

Yerine kimin geleceğine ise 31 NATO müttefikinin karar vereceğini dile getirdi. NATO’nun kararların biri hariç hepsinden sorumlu olduğunu, o tek kararınsa kendi geleceği konusunda olduğunu iletti.

Görev süresinin uzatılmasını isteyip istemediğine ilişkin soruya ise Stoltenberg, “Benim görev süremin uzatılmasını talep etme niyetim yok.” ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde Stoltenberg’in görev süresinin Ekim 2023’te sona ereceğini anımsattı. Yerine kimin geleceği ise uzun süredir konuşuluyor. Görev için birçok isim geçse de Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’in isminin öne çıktığına işaret etti.

Stoltenberg’in süresinin tekrar uzatılma ihtimalinin de arttığına dikkat çekilen haberde, Eski Norveç Başbakanı Stoltenberg’in 2014’te NATO Genel Sekreteri görevine getirildiği hatırlatıldı. Görev süresi ise 3 kez uzatılmıştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın