Paylaşım

Stokların Artacağı Yönündeki Beklenti Petrol Fiyatlarını Düşürdü


 

ABD’de açıklanacak olan haftalık stok verileri öncesi beklentilerin stoklarda artış olacağı yönünde olması, petrol kayıplarını artırdı…

Ham petrol, geçen yıl arz fazlası ile yaşadığı düşüşlere bu yıl yeni gelişmelerin eklenmesi ile kayıplarını daha da genişletiyor. Asya piyasalarında yaşanan sert düşüşler ve volatilitenin etkisine geçtiğimiz hafta sonu İran’a yönelik yaptırımların kaldırılma hamlesi düşüşlerin giderek artmasına neden oluyor. Vadeli petrol kontratları New York’ta bu hafta başından beri yaşadığı kayıplara bugün bir yenisini daha ekledi. Vadeli petrol kontratları bugün %1.9 oranında daha düşüş yaşadı. Yaptırımların kaldırılmasının ardından İran’ın günlük 500.000 varil ile üretimi arttıracağı söylentileri piyasalarda endişenin giderek artmasına neden oluyor.

Uluslararası Enerji Ajansı, İran’ın ihracatıyla aşırı arzdan dolayı petrol fiyatlarının daha da düşebileceğini belirtirken; giderek düşen fiyatlardan enerji sektöründen kredi kullananlar da negatif yönde etkileniyor. Çeşitli kaynaklar, kredi kullananların kayıplardan dolayı 500 milyon dolar ayırdığını belirtiyorlar.

“İran, petrol piyasasında endişelerin artmasına sebep oluyor”

Melbourne’de IG Ltd. analisti Angus Nicholson; “Petrol piyasası için görünüm şu anda oldukça olumsuz, İran endişeleri artırıyor. Piyasa İran’ın potansiyelini anladığı anda, muhtemelen belirsizlik azalacak,” şeklinde görüş bildirdi.

Petrol piyasalarında ise durum şöyle seyretmekte;

Mart vadeli Brent Petrolü, ICE Futures Europe piyasasında düşüşlerine bugünde devam ediyor. %0.6 oranında yaşadığı düşüş ile Brent Petrolü bugün varil başına 28.60 dolar seviyelerine kadar düşmüş durumda.

Şubat vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI) ise Nymex piyasasında kayıplarını bugünde genişletirken 54 sentlik düşüş ile 27.92 dolar seviyelerine kadar indi. Bu düşüşün ardından Hong Kong saati ile 09.05’te Batı Teksas Petrolü (WTI) kısmı bir yükselme ile 28.05 dolar seviyesinde seyir etti. Ayrıca WTI ile Brent petrol arasındaki iskonto bugün 62 sentten işlem görüyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın