Yatırım yapmaya başla!

Stok Verilerinin Açıklanmasıyla Petrol Kaybını Derinleştirdi

Stok Verilerinin Açıklanmasıyla Petrol Kaybını Derinleştirdi

Arz fazlası durumu petrol fiyatlarını yerle bir etmeye çalışıyor. Petrol yeni yılda yaşanan küresel çaplı krizlerin etkisiyle birlikte kayıplarını giderek genişletmeye devam ediyor. Çin piyasasında yaşanan oynaklıklar ve Orta Doğu’da yaşanan Suudi Arabistan ile İran arasına yaşanan kriz petrol fiyatlarına negatif yönde etki yapmış ve kayıpların giderek derinleşmesine neden olmuştu. Yaşanan bu gelişmelerin sonrasında geçtiğimiz hafta sonu İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması sonrası İranlı yetkililerin günlük petrol üretimini arttıracağı söylentileriyle birlikte petrol varil fiyatları giderek düşmeye devam ediyor. Son olarak ise dün ABD’de açıklanan haftalık petrol stok verilerinin yüksek oranda çıkması petrolün kayıplarına bugünde devam etmesine yol açtı.

ABD petrol stok verileri geçen hafta yaklaşık olarak 4,6 milyon varil arttığını göstermekte. Bu veriler doğrultusunda Vadeli petrol kontratları bugün yüzde 1,3 oranında yükselmişti ilerleyen saatlerde ise tekrar negatif yönlü seyre girerek kazançlarını geri verdi. Ayrıca hatırlanacağı üzere vadeli petrol kontratları Londra’da dün ise 3,1 oranında yaşadığı düşüşle birlikte 16 yılın ardından den düşük seviyesinde günü tamamlamıştı.

“Volatilitenin sürmesini bekliyorum”

Sydney’de CMC Markets Baş Stratejisti Michael McCarthy, petrol fiyatlarının son 13 yılın en düşük seviyelerine kadar inmesinden sonra önümüzdeki günlerde izleyeceği yol haritasıyla ilgili görüş bildirdi. McCarthy, petrol fiyatlarının negatif seyrinin süreceğini belirterek fiyatların istikrar kazanabilmesi için arzın durmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Piyasa arzın oldukça fazla olduğunu belirten McCarthy, İran’ın petrol ihracatını günlük 500,000 varil arttırabilmesi durumda petrolde süren bir rallinin görülme ihtimalinin zor olduğunu söyledi. Ayrıca McCarthy, önümüzdeki günlerde de petrol fiyatlarında volatilitenin sürmesini beklediğini ifade etti.

Petrol piyasalarında ise durum şöyle seyretmekte;

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI) Nymex piyasasında bugün erken saatlerde 50 sent oranında yükseliş yaşadı ve 28.85 dolar seviyelerine kadar tırmandı. Bu yükselişin ardından WTI ilerleyen saatlerde 7 sent oranında düştü ve böylelikle 28.28 dolar seviyelerinde sabitlendi. Ayrıca WTI’ın toplam işlem hacmi 100 günlük hareketli ortalamasının yüzde 93 yukarısında seyir etmekte.

Mart vadeli Brent petrolü ise ICE Futures Europe piyasasında, 35 sent oranında yükseldi ve 28.23 dolar seviyelerine kadar tırmandı. Ancak Brent petrolünün bu yükselişi uzun sürmedi ve ilerleyen saatlerde 17.86 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum