Yatırım yapmaya başla!

Stok Desteğiyle Petrol Kazanımlarını Genişletiyor

Stok Desteğiyle Petrol Kazanımlarını Genişletiyor

Petrol stoklarında görülen azalma fiyatları destekliyor. Haftanın dördüncü işlem gününde petrol kazanımlarına devam ediyor. Bu işlem haftasında petrol piyasasında oldukça önemli gelişmeler yaşandı. Petrol, Doha etkisiyle haftaya düşüşle başlangıç gerçekleştirmesine rağmen ilerleyen günlerde yönünü yukarıya doğru çevirmeyi başardı. Özellikle Kuveyt’te gerçekleşen grev, petrolün tırmanışa geçmesini sağlamıştı. Kuveyt’teki grevin petrol piyasalarına yansımalarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Petrolün bugünkü işlemlerde kazanımlarını genişletmesinin en önemli nedeni ise ABD’de açıklanan petrol stoklarının beklentilerin aksine düşüşe geçmesi oldu. Enerji Enformasyon İdaresi (IEA) bugün bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda, ABD’deki petrol stoklarının bu işlem haftasında 8,59 milyon varil düzeyine kadar gerilediği belirtildi.

“Stok verileri petrol fiyatları adına sevindirici bir gelişme oldu”

IG Ltd.’de Angus Nicholson, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Nicholson yaptığı değerlendirmede, bugün açıklanan stok verilerinin beklentilerin oldukça tersinde olduğunu belirterek; petrol fiyatları adına sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi. Açıklamalarının devamında ise Nicholson, Doha’daki görüşmenin ardından gerileyen petrolün ilerleyen günlerde 40 dolar seviyesinde tutunmasının oldukça önemli olduğunu belirterek; önümüzdeki günlerde bu seviyelerde seyrin devam etmesi halinde çok daha güçlü bir tabanın oluşabileceğini ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

ABD göstergesi olan Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında haftanın dördüncü işlem gününde yüzde 3,8 oranında değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası WTI, varil başına 42,36 dolar seviyesine kadar tırmandı.

Avrupa göstergesi olan Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europre piyasasında bugünkü işlemlerde 6 sent değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası Brent petrol, Tokyo saatiyle 14.01’de varil başına 45,86 dolara tırmandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum