Yatırım yapmaya başla!

Steven Mnuchin: USMCA NAFTA’dan Kesinlikle Daha İyi

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, USMCA eleştirmenleri için “ne hakkında konuştuklarını bilmiyorlar” diyerek anlaşmanın NAFTA’dan farkını açıkladı.
Steven Mnuchin: USMCA NAFTA’dan Kesinlikle Daha İyi

Kaldırılan NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) yerine getirilen USMCA hakkında bir başka övgü dolu yorum, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’den geldi.

Salı günü verdiği bir demeçte Mnuchin, yakın zamanda imzalanan USMCA anlaşmasının NAFTA’dan daha iyi olduğuna şüphe olmadığını belirtti. NAFTA’nın daha iyi olduğunu iddia eden eleştirmenlere nasıl cevap vereceği sorulduğunda ise “ne hakkında konuştuklarını bilmiyor” diyerek yanıt verdi.

USMCA’nın eski anlaşmadan çok daha iyi olduğunu savunan Mnuchin; “bunun GSYİH için büyümeye yaklaşık 50 baz puan ekleyeceğini düşünüyorum” ifadeleriyle dikkat çekti.

Steven Mnuchin: USMCA GSYİH 50 Baz Puan EkleyecekAnlaşmanın her türlü yeni şeyi, her türlü korumayı içerdiğini kaydeden Mnuchin’in yorumları ABD Ticaret Temsilcisi Richard Lighthizer’in yorumlarının üzerine geldi. Lighthizer de dünkü açıklamasında ABD-Meksika-Kanada Anlaşması’nın Amerika için büyük bir kazanç olduğunu söylemiş ve şöyle konuşmuştu:

“Dijital ticaret ve finansal hizmetlerde, daha önce hiç yapılmamış şeylerde gerçekten altın standarda sahibiz. Bu, Birleşik Devletler, üreticiler, işçiler, çiftçiler ve benzerleri için gerçekten, gerçekten, gerçekten iyi bir anlaşma.”

Lighthizer’in dışında USMCA’nın ABD ekonomisi için ne kadar iyi olacağı konusundaki başka bir açıklama da Ticaret Bakanı Wilbur Ross’tan gelmişti. Ross, NAFTA’nın yerine geçen USMCA’nın 176 bin yeni iş yaratmasının ve otomotiv endüstrisine 34 milyar dolar destek vermesinin beklendiğini dile getirmişti.

ABD yönetiminden gelen olumlu yorumlara rağmen yapılan bazı analizler, yeni anlaşmanın ABD ekonomisi üzerinde çok büyük etkisinin olmayacağını gösterdi.

2018’de ülke ekonomisine zarar verdiği ve kötü çağrışım uyandırdığı gerekçesiyle 1994 yılından bu yana yürürlükte olan NAFTA’yı kaldıracağını açıklayan Trump ise yeni anlaşmanın ülke lehine olduğunu savunuyor. Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un açıklamaları da Donald Trump’ın görüşleriyle aynı doğrultuda geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum