Yatırım yapmaya başla!

Steve Jobs Markasını Yaratan Uyanık Kardeşler Apple’ı Devirdi!

Apple, Steve Jobs isimli moda markasına karşı açtığı davayı kaybetti. Zira İtalyan mahkemeleri bu davada Steve Jobs'ın isim hakkını yıllar önce alan uyanık kardeşlerin lehine karar verdi!
Steve Jobs Markasını Yaratan Uyanık Kardeşler Apple’ı Devirdi!

Apple bir yandan kazancını arttırırken diğer yandan da mahkemeye taşınan davalarıyla uğraşıyor. Sonuçta; bu sene Apple için karlı bir sene olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Düşünsenize; yalnızca şirketin CEO’su Tim Cook’un 2017’deki yıllık kazancı 102 milyon dolara ulaştı.

Daha açık söylemek gerekirse Cook’un primi geçen yıla kıyasla % 74 arttı. Neticede; adam piyasa değeri 1 trilyon dolara yaklaşan Apple’ın yöneticisi! Peki, dev teknoloji şirketi için işler gayet yolunda gibi görünürken Steve Jobs markası da nereden çıktı? İşte şirketin tüm imkanlarını kullanmasına rağmen başa çıkamadığı İtalyan markası;

Apple bu yıl sadece yeni ürünleri ve kazancıyla değil, mahkemelik olduğu olaylarla da gündeme geldi.

Apple Mahkemeleriyle GündemdeÖrneğin; yıl başından bu yana sorun yaşadığı Qualcomm firması bunlardan bir tanesi. Bir dönem iPhone modellerini toplatmaya kadar giden davada sular bir türlü durulmadı.

Keza geçtiğimiz günlerde Apple – Qualcomm davasında şirkete günlük 25.000 dolar para cezası kesilmişti.

Apple - Qualcomm Davasında Şirkete Günlük 25.000 Dolar Para Cezası Ayrıca ABD’li bir vatandaşın Apple’a eski iPhone modellerini kasıtlı olarak yavaşlattığı gerekçesiyle 1 trilyon dolarlık tazminat davası açtığını da biliyoruz. Yani dev şirket hakkında açılmış birçok dosya var. Ama şimdi bahsedeceğimiz olayda, şirket davalı değil davacıydı.

Çünkü şirket, Apple’ın ikonik kurucusu Steve Jobs’un adını taşıyan İtalyan giyim firmasının kapanmasını istemişti.

Steve Jobs’un Adını Taşıyan İtalyan Giyim Firması!Peki, Steve Jobs’ın isim hakkını kim almıştı? Aslına bakarsanız; dava 2012 yılında açıldı. Zira Apple, ikonik kurucularının adını taşıyan bir marka olduğunu o zaman öğrenmişti ve olayı hemen mahkemeye taşımıştı.

Fakat Vincenz ve Giacomo Barbato isimli iki kardeş, Apple’dan çok daha önce Steve Jobs isminin marka haklarını almışlardı.

Vincenz ve Giacomo Barbato KardeşlerYıllardır süregelen davada Apple’ın isteği kurucularının adını taşıyan markanın kapanmasıydı ama şirketin sitediği olmadı ve İtalyan mahkemeleri kardeşlerin lehine karar verdi. Kısacası; Steve Jobs’ın marka hakkını kazanan uyanık kardeşler, karardan gayet memnunlar ve moda markalarıyla başka sektörlere de girmek istiyorlar.

Hatta Apple’ı daha da çıldırtacak bir hamle yaparak elektronik ürünler çıkartmayı düşünüyorlar.

Apple Steve Jobs Markasına Açtığı Davayı KaybettiBusiness Insider Italia’ya konuşan Steve Jobs markasının sahipleri kardeşler, henüz kesin bir planlarının olmadığını ama elektronik ürünlerin akıllarına fazlasıyla yattığını belirtmişler.

Görünen o ki İtalyan biraderler, Apple’a karşı dava kazanınca çıtayı epey yükseltmişler. Ne diyelim? Bütün bu öğrendiklerimizin ardından önümüzdeki günlerde Steve Jobs marka telefonlarla karşılaşmak hiç şaşırtıcı olmayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum