Yatırım yapmaya başla!

Sterlin ve Yuan Sert Düşüşler Yaşıyor

Sterlin ve Yuan Sert Düşüşler Yaşıyor

İngiltere’de Brexit süreci tartışmaları sterlini kötü etkilemeye devam ediyor. Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’un İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkması için kampanya yürüteceğini açıklamasının etkisiyle hem İngiltere’de hem de Avrupa’da piyasalarda oynaklıklar görülmeye başlandı. Avrupa piyasaları petrolün etkisiyle birlikte tırmanışlar yaşarken, Sterlin sert düşüşler yaşıyor. Brexit tartışmaları ile dünya genelinde tartışılmaya devam ediyor.

Johnson’un açıklamalarının ardından Sterlin, yedi yılın en sert düşüşünü gerçekleştirmiş durumda. İngiltere Başbakanı David Cameron bugün, Londra Belediye Başkanı Johnson’un açıklamalarıyla ilgili olarak değerlendirme yaptı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmak gibi bir düşüncesinin olmadığını belirten Cameron, gerekirse halk oylamasına gidilebileceğini söyledi. Fakat Cameron’un açıklamaları da Sterlin’in yaşadığı sert düşüşleri önlemeye yetmedi.

Sterlin bugünkü işlemlerde Londra’da yüzde 1.2 oranında düştü. Bu düşüşle birlikte sterlin dolar karşısında 1.4102 seviyesine kadar geriledi. Böylelikle sterlin, Mart 2009 yılından bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirmiş oldu. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi ise bu ayın en yüksek kapanışına yöneldi.

“Yatırımcıların endişeleri giderek artıyor!”

Londra’da Credit Agricole SA’nın Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Birimi Yöneticilerinden Valentin Marinov, İngiltere’de yaşanan gelişmeler ve AB’den çıkış konusunda değerlendirmelerde bulundu. Marinov yaptığı değerlendirmede, muhafazakar partinin önemli üyelerinin İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışını destekleyeceği yönünde açıklamalar yaptıklarını söyledi. Açıklamalarının son bölümünde ise Marinov, ülkenin önemli politikacılarından gelen bu açıklamalarda birlikte, Brexit riskine ilişkin yatırımcıların endişelerinin giderek arttığını ifade etti.

PBOC etkisiyle Yuan sert düştü

Çin Merkez Bankası (PBOC) oldukça önemli bir karar aldı. Ekonomiyi desteklemek adına PBOC, yuan referans kurunda altı haftanın en büyük indirimini gerçekleştirdi. Yaşanan bu gelişmeler sonrası yuanda görülen istikrarın sağlanamayacağı düşüncesiyle birlikte yuan sert düşüşler yaşadı. PBOC’dan yetkililer yuanın yaşadığı düşüşler sonrası yaptığı değerlendirmede, yuanı döviz sepeti karşısında istikrarlı tutmayı amaçladıklarını belirttiler.

Yuan bugünkü işlemlerde dolar karşısında yüzde 0.09 oranında düşüş yaşadı ve bu düşüşle birlikte 6.5288 seviyesine kadar geriledi. PBOC referans kurunu bugün yüzde 0.17 düşürdü. Hong Kong’daki offshore piyasada ise yuan yaklaşık iki haftanın en düşük seviyelerine kadar gerilemiş durumda bulunuyor.

“Döviz kurunun yönetiminde tutarlı bir çerçeve göremiyoruz,”

Bank of Singapore Ltd. Döviz Stratejisti Sim Moh Siong, Çin Merkez Bankası’nın yuan referans kurunda indirim gerçekleştirmesiyle ilgili olarak görüş bildirdi. Siong yaptığı değerlendirmede, merkez bankasının döviz kurunun yönetiminde attığı adımlar sonrası tutarlı bir çerçevenin görülmediğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Siong, piyasada görülen oynaklığın önümüzdeki günlerde artabileceği uyarısında bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum