Yatırım yapmaya başla!

Sterlin Kuzey İrlandalı Politikacının ‘Anlaşmasız Brexit’ Yorumuyla Düştü!

Sterlin Kuzey İrlanda’nın en büyük partisi Demokratik Birlik Partisi’nin anlaşmasız Brexit öngördüğü yorumuyla düştü. Detaylar haberimizde;
Sterlin Kuzey İrlandalı Politikacının ‘Anlaşmasız Brexit’ Yorumuyla Düştü!

Kuzey İrlanda’nın en büyük, Birleşik Krallık’ın ise dördüncü en büyük siyasi partisi olan Demokratik Birlik Partisi’nin önde gelen isimlerinden Jeffrey Donaldson’ın açıklamaları sterline değer kaybettirdi.

Ünlü politikacı Twitter’daki paylaşımında; “anlaşmasız Brexit’e doğru ilerliyormuşuz gibi görünüyor” sözleriyle görüş bildirirken, böyle bir sonucun İrlanda Cumhuriyeti ekonomisi için ciddi neticeleri olacağını dile getirdi. Donaldson söz konusu paylaşımında ayrıca; “buna ek olarak, İngiltere Avrupa Birliği’ne bir kuruş daha fazla para ödemek zorunda kalmayacak bu da Dublin için büyük bir artış anlamına gelecektir” ifadeleriyle dikkat çekti.

Yatırımcılar da Donaldson’ın tweetine karşılık verdi ve sterlin Londra saatiyle 10’dan sonra seansın en yüksek seviyesi 1308 dolardan 1302 dolara geriledi.

Bu noktada Demokratik Birlik Partisi’nin iktidardaki Muhafazakar Parti için kritik olduğu çünkü DUP’un Başbakan Theresa May’in İngiliz parlamentosundaki güç dengesini elinde tutması için hayati oylar sağladığı kaydedildi. Partinin Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınır meselesinde bildirdiği görüşlerin de haliyle önem arz ettiği vurgulandı.

Jeffrey Donaldson’ın paylaşımı üzerine sterlinin değer kaybıyla ilgili konuşan CIBC sratejisti Jeremy Stretch ise “Brexit entrikalarında başka bir gün” dedi.

Demokratik Birlik Partisi Yorumu Sterlini Düşürdü

“Bugünün Bakanlar Kurulu toplantısı ve Demokratik Birlik Partisi’nin anlaşmasız Brexit uyarısı, komite içinde hesaplaşma vaktinin geldiği gerçeği ortasında geldi. Mesele Başbakan May’in Kuzey İrlanda konusunda bir anlaşmaya varma konusunda kendisine karşı olan 12 kabine üyesinin üstesinden gelip gelemeyeceği.” diyen Stretch, Demokratik Birlik Partisi’nin uyarısının sterlini düşürmüş olmasına rağmen bir sekmenin elinin kulağında olabileceğini aktardı.

İlgili haberde sterlinin son birkaç gün içinde önümüzdeki aylarda bir anlaşmaya varılacağı iyimserliğin ardından düşmesine dikkat çekildi. Ancak analistler para biriminin bir Brexit anlaşması yapılana kadar volatilite görmeye devam edeceği konusunda görüş bildirmişlerdi.

High Frequency Economics de Pazartesi günü yayınladığı bir araştırma notunda; “Brexit sert veya yumuşak olsun, Britanya bir talep şoku, üretim büyümesinde azalma ve sterlin çöküşüyle karşı karşıya. Brexit anlaşmasından bağımsız olarak sterlinde bir düşüş bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum