Yatırım yapmaya başla!

Sterlin, İngiltere ve AB Arasındaki Yapıcı Brexit Görüşmeleriyle Yükseldi

İngiltere ve Avrupa Birliği arasındaki yapıcı Brexit görüşmeleri, sterlinin yükselmesini sağladı.
Sterlin, İngiltere ve AB Arasındaki Yapıcı Brexit Görüşmeleriyle Yükseldi

Avrupa Birliği’nin baş Brexit müzakerecileri ve Birleşik Krallık arasındaki son görüşmeleri, yapıcı olarak tanımlayan Avrupa sözcüsü ile sonuçlandı. İngiltere Brexit Bakanı Stephen Barclay ve AB’nin Brexit Baş Müzakerecisi Michel Barnier, Cuma sabahı Brüksel’de bir araya geldi.

AB Sözcüsü Mina Andreeva gazetecilere, ikilinin bir anlaşma için çalışmaya devam ettiğini ve görüşmelerin yapıcı olduğunu söyledi.

Mina Andreeva Görüşme Yorumu“Bir istek varsa bir yol var” diyen Andreeva’nın yorumlarının ardından dalgalı bir seans geçiren sterlin, yüzde 1,3’ten fazla yükselerek 1,26 dolara yükseldi. Reuters verilerine göre; İngiliz sterlini son iki günde yüzde 3’ten daha fazla arttı ve Haziran 2016’dan bu yana en büyük 48 saatlik ralliyi gerçekleştirdi.

Cuma günkü bir notta J.P. Morgan Brexit analisti Malcolm Barr, şimdi yüzde 50 oranında düzenli bir geri çekilme anlaşması şansı olduğunu söyledi. Ayrıca değiştirilmiş veya zaman sınırlı bir backstop ile geleceğini de sözlerine ekledi.

Backstop noktası, Kuzey İrlanda’nın sınırda herhangi bir fiziksel kontrolün geri dönmesini engellemek için bir çözüm bulunana kadar gümrük birliğinde kaldığı bir düzenlemedir. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Cuma gününün erken saatlerinde bir anlaşmaya varabileceğine dair iyimser mesajlar alırken, İngiltere’nin şimdiye kadar uygulanabilir, gerçekçi bir teklif sunmadığını söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İrlandalı meslektaşı Leo Varadkar ile görüşmesinin ardından Perşembe öğleden sonra sterlin sert bir şekilde yükseldi.

Boris Johnson ve Leo Varadkar GörüşmesiÜç saatlik toplantının ardından olası bir anlaşma için bir yol sunan ayrıntılı ve yapıcı bir tartışma talep eden ortak bir bildiri yayınlandı. Johnson’ın konumu, özellikle Brexit sürecinde Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’ın geri kalanından farklı olarak kabul edilmemesi konusunda ısrar eden 10 Demokratik Sendika Parti Milletvekili’ne bağlı olabilir.

Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti arasında fiziksel bir sınır oluşturmak, Belfast Anlaşması olarak bilinen barış anlaşmasına aykırı olacağı için sorunlu. Bu anlaşma, Kuzey İrlandalı sendikalist grupları ve İngiliz devletini on yıllardır süren bir çatışmanın sona ermesine yardımcı olmak için uygulamaya konuldu. Özellikle Avrupa ve Dublin, anakara İrlanda’daki kontrolleri ve altyapısını kabul etmeyeceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum