Yatırım yapmaya başla!

Sterlin İngiltere’nin AB’den Anlaşmasız Ayrılma İhtimallerinin Artmasıyla Yükseldi

Brexit anlaşmasının İngiliz Parlamentosu’nda ikinci kez reddedilmesi anlaşmasız ayrılma ihtimallerini yükseltirken, sterlin dolar karşısında yükseldi.
Sterlin İngiltere’nin AB’den Anlaşmasız Ayrılma İhtimallerinin Artmasıyla Yükseldi

İngiliz parlamentosu Brexit anlaşmasını 242’ye karşı 391 oyla ikinci kez reddetti. İngiltere Başbakanı Theresa May bu durumdan son derece üzüntü duyduğunu belirterek, Avrupa Birliği’nden (AB) düzenli bir şekilde ayrılmanın en iyi sonuç olduğuna inanmaya devam ettiğini aktardı.

Başkan May oylama sonrasında yaptığı açıklamada AB ile vardığı anlaşmanın mümkün olan en iyi anlaşma olduğunu, parlamentonun yarın anlaşmasız Brexit’i oylayacağını ve bu durumun kabul edilmesinin birlikteliğe zarar vereceğini söyledi. Sterlin söz konusu gelişme sonrasında dolar karşısında yükselirken, yatırımcılar Brexit’in ertelenmesi oylamasına yöneldi.

Başkan Theresa May, Brexit’in ertelenmesi oylamasından sonra hükümet olarak gerekenlerin yapılacağını söyledi.

Ayrılık için en iyi yolun bir anlaşma sağlanarak yapılması olduğunu belirten May, erteleme kararının çıkması halinde AB’den açıklama bekleyeceğini ve parlamentonun bu duruma bir cevap vermek zorunda olacağını dile getirdi.

Avam Kamarası’nda yapılan oylamada Brexit anlaşmasının 242’ye karşı 391 oyla reddedilmesi sonrasında konuşan May; “Ayrılık maddesinin işletilmesini geriye mi almak istiyor ya da bu anlaşmayla olmasa bile anlaşmalı bir şekilde mi ayrılık istiyor? Bunlar istenmeyen tercihlerdi. Ancak bugünkü karar neticesinde yüzleşilmek zorunda kalınacaklar.” dedi. Başkan May daha önce de Kuzey İrlanda sınırına yönelik tedbir meselesi konusunda AB ile uzlaşı sağlamış fakat Avam Kamarası’ndaki parlamenterleri ikna edememişti.

Sterlin/Dolar paritesi gün %0,65 oranında geriledikten sonra yeniden yükseldi.

Brexit gelişmelerinin etkisiyle volatilite kazanan parite TSİ 09:58’de 1,3097’den işlem görüyor. Gaitame.Com Araştırma Enstitüsü Genel Müdürü Takuya Kanda, sterlinin Brexit haberlerine çok hassas olduğunu ve parlamentonun büyük ihtimalle 29 Mart tarihini ertelemek isteyeceğini belirtti.

Kanda 29 Mart tarihinin ertelenmesi ihtimallerinin artması ile sterlinde sert hareketlerin izleneceğini aktardı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, anlaşmasız senaryoya daha fazla yaklaşıldığını, AB’nin May ile anlaşmasına rağmen İngiliz Parlamentosu’nun ikinci kez hayır dediğini belirtti. Kalan 17 gün içerisinde İngiltere’nin AB’den düzensiz bir şekilde ayrılmasının önlenmesini umduğunu aktardı.

AB Konseyi Sözcüsü Preben Aaman da son yapılan oylama ile anlaşmasız ayrılık ihtimalinin ciddi bir şekilde arttığını söyledi.

Oylamadan çıkan karardan üzüntü duyduklarını belirten Aaman, Brexit kördüğümünün ancak Londra’da çözülebileceğini, anlaşmasız ayrılığa ilişkin hazırlıkların yapılmaya devam edildiğini anlattı. İngiltere’nin ek süre istemesi durumunda bunun 27 AB üyesi tarafından görüşüleceğini ancak, uzatma kararının alınması için İngiltere’den geçerli bir gerekçe beklendiğini sözlerine ekledi.

Yazılı basında çıkan haberler, bu gelişmelerin ardından May’in başkanlığının tehlikede olduğunu yazdı.

Milletvekillerinin Brexit ertelenmesine destek vermesi gerektiğini bildiren Guardian gazetesi, “Bir duraklama gerekiyor çünkü yeni bir düzenleme eksenine oturmak, söylemesi yapmaktan daha kola bir iş. May iktidarında teklif edilen AB üyeliği alternatifleri, ulaşılmaz, çekici değil ya da her ikisi birden. İngiltere’nin siyaseten daha iyi bir yerde olması için farklı daha iyi bir siyaset gerekiyor. Bu zaman alacak ve May’in Avrupa’dan bunu istemesi gerekiyor.” ifadesini kullandı. May’in yenilgisiyele İngiltere’nin krize girdiğini yazan Times, May’in bu gelişmelerle otorite kaybına uğradığını ve liderliğinin tehlikeye gireceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum