Yatırım yapmaya başla!

Sterlin Dolar Karşısında Son 7 Yılın En Düşüğüne Geriledi!

Sterlin Dolar Karşısında Son 7 Yılın En Düşüğüne Geriledi!

Bugünlerde İngiltere’de oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Hatırlanacağı üzere Pazar günü, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’un Haziran referandumunda İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden çıkması için kampanya başlatacağı açıklamasının ardından sterlin, önemli para birimleri karşısında aralıksız olarak değer kaybı yaşadı. Sterlinin yeni işlem haftasında yaşadığı değer kayıplarının yüzde 2.7 oranına ulaşmasıyla birlikte, dolar karşısında 2009 yılından bu yana görülen en sert kayıplara ulaşılmış durumda. Bugünkü işlemlerde sterlin dolar karşısında 1,40 seviyesinin altına kadar geriledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, tüm ülkeyi etkisi altına alan ve sterlinde sert düşüşlerin görülmesinin ardından geçtiğimiz gün açıklama yapmıştı. Cameron gerçekleştirdiği açıklamada, İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliğinden çıkmaması gerektiğini savunmuş ve Brexit oylamasında İngiltere halkının üyelikten çıkmama yönünde karar vereceğini belirtmişti. Ancak Cameron, dün gerçekleştirmiş olduğu açıklamalarda sterlinin yaşadığı sert düşüşleri önleyemedi ve düşüşler bugün de devam etti.

İngiltere Merkez Bankası’ndan (BOE) açıklama geldi!

İngiltere Merkez Bankası (BOE) politika yapıcıları ve BOE Başkanı Mark Carney; İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliği, sterlinin yaşadığı değer kayıpları ve Brexit oylamasıyla ilgili olarak açıklama yaptı. Başkan Carney’in öncülüğünde gerçekleşen açıklamada, zayıf sterlinin İngiltere ekonomisinde diğer zayıflıkları dengeleyebileceğini ve enflasyonu destekleyebileceğini belirttiler. Ayrıca Başkan Carney, İngiltere’de Haziran ayında gerçekleşecek olan Brexit oylamasıyla ilgili olarak Avrupa Birliği’nden çıkma eğilimiyle ilgili herhangi bir görüşünün bulunmadığını ifade etti.

“Brexit sterlin üzerinde baskı yaratıyor”

Londra’da Deutsche Bank AG Döviz Stratejisti Daniel Brehon, İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliğiyle ilgili Brexit oylaması ve sterlinin yaşadığı değer kayıplarıyla ilgili olarak görüş bildirdi. Brehon yaptığı değerlendirmede; Haziran ayında İngiltere’de gerçekleştirilecek olan Brexit oylamasının sterlin üzerinde oldukça sert bir baskı yarattığını belirterek, bu durumdan kaynaklı sterlinin aralıksız olarak düşüşler yaşadığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Brexit, cari açık gibi yapısal sorunların bulunduğunu belirterek yaşanılan değer kaybının uzun vadede enflasyonu destekleyebileceğini vurguladı. Son olarak Brehon, Almanya’nın önde gelen bankası Deustsche Bank’ın sterlinle ilgili olarak görüşünü açıkladı. Brehon, Deutsche Bank’ın sterlinin yılsonunda 1,28 dolar seviyesinde olacağını tahmin ettiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum