Yatırım yapmaya başla!

Sterlin Brexit Krizi ile Dolar ve Euro Karşısında Gerilemeye Devam Ediyor

Michel Barnier tarafından açıklanan, Brexit koşullarını içeren taslağa İngiltere Başbakanı May sert tepki gösterdi. Kriz sonrası sert düşüş yaşayan sterlin, negatif seyrini bugün de sürdürüyor.
Sterlin Brexit Krizi ile Dolar ve Euro Karşısında Gerilemeye Devam Ediyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından Londra ile ayrılık görüşmelerini yürütme görevini üstlenen Michel Barnier, dün Brexit anlaşmasının ilk taslağının yayınladı. İngiltere 29 Mart 2019 tarihinde AB’den resmi bir şekilde çıkmış olacak.

İngiltere’nin AB’den hangi koşullar altında ayrılacağını içeren taslağa İngiltere Başbakanı Theresa May sert tepki gösterdi. Sterlin May’in taslağın içerisini “kabul edilemez” şeklinde yorumlamasından sonra sert düşüş yaşadı. Bugünkü işlemlerde de dolar ve Euro karşısındaki negatif seyrini devam ettiriyor.

İngiliz Sterlini dolar karşısında 1,37, Euro karşısında ise 1,12 seviyesinden işlem görüyor.

Sterlin/Dolar dün yapılan açıklamaların ardından 1,38 seviyesine inmişti. Barnier tarafından tanıtılan taslağa göre; AB hukuku 31 Aralık 2020 tarihinde son bulacak ve bu tarihin bitimine kadar İngiltere’de geçerli olacak. Fakat İngiltere, bu süre içerisinde kurumsal haklardan hiçbir şekilde faydalanamayacak.

120 sayfa uzunluğundaki, 168 maddeden oluşan taslakta yer alan en tartışmalı konu; Birleşik Krallık toprakları içerisinde yer alan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında, görünmez bir sınırın nasıl oluşturulacağı konusu oldu. İrlanda sınırı meselesinin ayrıca Royal Bank of Scotland’a da endişe verdiği öğrenildi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, AB tarafından sunulan maddenin Birleşik Krallık anayasal bütünlüğüne zarar vereceğini söyledi.

Söz konusu teklifin asla kabul edilemez olduğunu belirten May, hiçbir İngiltere başbakanının da bu durumu kabul etmeyeceğini söyledi. Taslakta yer alan bir diğer maddeye göre ise İngiltere’nin 2020 yılının sonuna kadar AB bütçesine katkı sağlamaya devam edeceği yönünde oldu. Ayrıca 40 yıldan fazla bir zamandır AB üyesi ülkeler arasında yer aldığı için finansal katkıları da ödemek zorunda kalacağı belirtildi.

Sterlin, dolar ve Euro karşısında gerilerken, Türk lirası karşısında güçlü duruşunu koruyor.

Sterlin kuru saat 15:40 itibariyle 5,24 seviyesinden işlem görüyor. Piyasalar FED Başkanı Jerome Powell’in konuşmalarını beklerden dolar kuru 3,81, Euro kuru ise 4,64 bandında seyrediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum